Reklamsız Sözcü

Fed kararı açıklandı! Dolar ne kadar oldu?

Piyasaların beklediği gibi ABD Merkez Bankası Fed'in toplantısından faiz artırımı kararı çıktı.

android-time 09:00 16 Aralık 2015
Fed kararı açıklandı! Dolar ne kadar oldu?
Piyasaların beklediği gibi ABD Merkez Bankası Fed'in toplantısından faiz artırımı kararı çıktı.

Foto: Shutter – Fed’in 2015 yılı içindeki son toplantısı bugün başlıyor.

ABD Merkez Bankası Fed’in 2015 yılı son toplantısı 16 Aralık akşamı sona erdi ve ABD Merkez Bankası Fed'in 10 yıl sonra ilk kez faiz artırımına gitti. Fed’in aldığı bu karar sonrası Türk Lirası ABD doları karşısında yüzde 1 değer kazandı. Peki dolar ne kadar oldu? Fed kararının ardından dolar/TL 2,92 seviyesine kadar geriledi.

2015 yılının son toplantısının ardından Fed, ABD faizlerini 25 baz puan artırdığını açıkladı. Karar öncesi 2.95 seviyesinde olan dolar/TL, kararın ardından 2.9640′ı gördü. Ancak TL karşısında düşüşe geçen dolar, Fed Başkanı Janet Yellen'in konuşması sırasında 2,9240 liraya kadar indi. Euro/dolar ise 1,9903′ü gördü.

 FAİZ ARTIRIMI BEKLENİYORDU

2008’de yaşanan küresel kriz üzerine ABD Merkez Bankası radikal bir kararla faizleri rekor seviyede aşağı çekmiş ve parasal genişleme programı başlatarak piyasaya nakit akışını başlamıştı.

2008 yılı Aralık ayında başladığı aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımıyla sağladığı parasal genişleme programını 2014 yılı Ekim ayında sona erdirmesinin ardından piyasada faiz artırımı beklentileri başladı. Fed Başkanı Janet Yellen’in 2015 yılı içinde faiz arttırımını destekleyen konuşmaları ile piyasalar gözünü yılın son Fed toplantısına çevirdi.

Fed yetkilileri Eylül ayında yayımlanan tahminlere göre 2016 sonunda faizlerin yüzde 1.375 düzeyinde olmasını beklerken, uzmanların gelecek yıl sonu tahmini yüzde 1 ile 1.25 aralığında bulunuyor.

UZMANLAR NE DEMİŞTİ?

“ABD Merkez Bankası Fed’in olası faiz arttırımı Türkiye’yi nasıl etkileyecek?” sorusuna yanıt veren A1 Capital Menkul Değerler Direktörü Belgin Maviş, Fed’in bugüne kadar açıklamalarıyla piyasalarda “ABD faiz arttırsın da kabus bitsin” şeklinde bir imaj oluşturduğunu, fakat faizin de ne kadar arttırılacağının da önemli olduğunu belirtti. Fed Başkanı Janet Yellen’in konuşmalarında Fed’in bir B planı olduğunu aramamız gerektiğini belirten Maviş, ABD’nin faiz arttırımı sonrası istihdamında ve ekonomik göstergelerde bozulma veya enflasyonun daha da aşağı çekilmesi halinde geri dönüşün zor olduğunu ifade etti.

“15 baz puanlık olası bir faiz arttırımında ise doların TL karşısında 3.05 – 3.07 bandına çıkabilir ardından bir toparlanma görebiliriz” diyen Maviş Borsa İstanbul’un 70 bin puan altına sarkarak zaten faiz arttırımını fiyatladığını vurguladı.

DOLAR TARİHİ ZİRVEYİ TEKRAR GÖRÜR MÜ?

Destek Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Aysun Göksu ise 16 Aralık'ta Fed'in 25 baz puanlık bir faiz artırımına gitmesi beklendiğini belirtti. Göksu açıklamasında “Bu beklentilerin son dönemde büyük ölçüde fiyatlanmasıyla, en azından böyle bir hamle ile volatilite artsa da, etkilerinin 2015 yılı genelindeki beklentilere kıyasla daha sınırlı kalma ihtimali mevcut gözükmektedir. Böyle bir durumda USDTL üzerinde 4-5 kuruşluk bir ekstra prim yaratılarak, 2.95 – 3.00 aralığı hedef konumuna gelebilir.” dedi. Fed’in 50 baz puanlık artış yapmasıyla dolar/TL’de 3.07 olan tarihi zirvenin tekrar denenmesi söz konusu olabileceğini ifade eden Göksu, Fed’in faiz arttırmaması halinde ise kurun ilk etapta 2.85 liranın altına gevşeyebileceğini söyledi.

25 BAZ PUANLIK ARTIŞ

HSBC Hazine Grup Başkanı Fatih Keresteci, “Uzun süredir merakla beklenen Fed kararı bu gece saatlerinde geliyor. Fed’in faizlerde 25 baz puanlık bir artırıma gitmesi ve sonrasına ilişkin kademeli bir yol haritası sunması bekleniyor. Piyasa tepkisinin olumsuz olmayacağı kanaatindeyim” dedi.

Sozcu.com.tr/EKONOMİ

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 08:2417.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more