Reklamsız Sözcü

Hızlı değil sağlam yürüyoruz

Vepa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Önder Öztarhan, çok parlak geçmeyen 2015 yılında 10 yeni mağaza açacaklarını söyledi.

android-time 03:05 13 Temmuz 2015
Hızlı değil sağlam yürüyoruz
Vepa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Önder Öztarhan, çok parlak geçmeyen 2015 yılında 10 yeni mağaza açacaklarını söyledi.

 Demet CENGİZ Patronla Muhabbet- Eylülde bir restoran daha açmayı planlayan Öztarhan, e-ticaret sitesi olarak başlayan Sportsoul'un tekstil üretimine soyunduğunu söyledi.

Dürüstlük takıntılı… Alışılmış profillerin çok dışında. Bazen bu dünyadan olmadığını düşünürsünüz ama ‘küresel vatandaş' yakıştırmasını da en çok hak edenlerden. Ve fakat kendi memleketine de ekspat değildir. Patronla Muhabbet söyleşisi önerdiğimde “Ben patron değilim. Şirketimizin bir çalışanıyım” diye yanıt verdi. Neyse patron olduğuna ikna oldu ve söyleştik. Buyurunuz…

Cantinery'de krizli bir ortaklığınız var. Yeme-içme sektörü için çok istekliydiniz. Fikriniz değişti mi?
– Değişmedi. Şimdi daha da hevesliyim. Oradaki hatalardan öğrendiklerimle daha doğrusunu yapmaya çalışıyorum. Arda Türkmen, Kaan Boyner, Okan Can Yantır ile birlikte Nişantaşı, Mim Kemal Öke Caddesi'nde ‘American grill' konseptli bir mekan açıyoruz. Eylül gibi… İstanbul'da 3 restoranlı bir zincir olacak.
HAKKANİYET ÖNEMLİ

Yine ortaklı bir girişim…
– Arda bu işi en iyi bilenlerden… Kaan çok sevdiğim bir arkadaşım. Okan da arkadaşım. Ortaklıkta insanlar hakkaniyetli oldukça sorun olmaz. Hakkaniyet önemli!

Galata Business Angels (GBA-Galata İş Melekleri) ile de yatırımlar yapıyorsunuz. Bugüne kadar kaç yatırım yaptınız?
– Orada çok güçlü bir ekip var. 23 kişiyiz. Ben şu ana kadar 12 yatırım yaptım. GBA ayda ortalama 4 yatırım yapıyor. Melek yatırımcı olarak girdiğimiz bu işlerde başarı oranı yüzde 15-20 gibi. Ben şanslı bir adam olduğum için, yaptığım 12 yatırımdaki başarı oranı bundan daha yüksek.

ETİKETTE İSTANBUL VURGUSU

Vepa Grup'ta neler olup bitiyor?
– Şu anda grubun 64 mağazası var. Bu yılın sonuna kadar 10 mağaza daha açıyoruz. New Balance, gruptaki en büyük marka. Vepa62 ise 11 mağazaya ulaştı ve yıl sonuna kadar 3 tane daha ekleniyor ve 4 mağazası olan Lui Jo yıl sonunda 7'ye çıkacak. Çoklu spor ayakkabı satan sportsoul.com 25 markayla özel anlaşması olan bir e-ticaret sitesi olarak yola çıktı ama sonra gördüğü ilgiyle ona Nişantaşı'nda ve Bebek'te iki mağaza açtık. Şimdi 4 mağaza daha planladık. En son Sportsoul markalı tekstil üretimi başladı. Hem online'da hem de offline'da satışta. Çok ilgi görüyor. Etiketinde ‘Made in Istanbul' (İstanbul'da üretildi) yazıyor.

Kozmetikte de güçlüsünüz.
– Kozmetik işi kardeşim Tuncer'de. NARS 4 ve Make Up Forever 3 mağazaya sahip. Temsilcisi olduğumuz Shiseido ile 2 yıl önce ortaklık yaptık. Kozmetik gayet renkli gidiyor.

2016 DAHA İYİ OLMAYACAK

Vepa hiçbir zaman agresif büyüyen bir grup olmadı. Pek çok perakendeciden daha köklü ama daha ağırsınız da. Neden?
– Agresif büyümek gibi bir planımız, niyetimiz hiç olmadı.  Tecrübe eskileri ağır kıldı. Daha çok dirsek çürütmüş, daha çok badire atlatmış insanlar tedbirli oluyor. Biz babamın yanında yetiştik. Ben onun tecrübelerini devraldım. Şirketin başına mecburen (babamın sağlık sorunları vardı çünkü) geçtiğimde 33 yaşındaydım. Sonra yanımda hiç olamadı, ona hiç danışamadım ama beni çok erken işin içine aldığı için, sanki her zaman yanımdaymış gibi rehberliği sürdü. Babam 10 kez düşünür bir kez karar alırdı. Hızlı değil, sağlam yürümeyi tercih ederim.

 2015 herkes için zor bir yıl… Genel bir değerlendirme yapar mısınız?
– Mevsimler tüketim alışkanlıklarını artık çok etkilemiyor. Mevsimlerin kaydığını tüketici biliyor, eğer perakendeci bilmiyorsa onun eksikliği. Eylül'de vitrine mont koymuyoruz. Piyasayı daha çok dolardaki yükseliş ve siyasi belirsizlik etkiliyor. Türk insanı mutsuz ve huzursuz… Çok kaygılı… Açıkçası 2016'yı, 2015'ten daha iyi beklemiyoruz ama daha kötü olmasın diye önlem alıyoruz.

HOBİ

– Öğrenmek ve kendimi geliştirmek en büyük
hobim.
– “Tamam da ilgi alanlarından bahset” dersen sinema, çağdaş sanat, spor ve denizi sayarım.
– Kayak tutkum. Boks, jiu-jitsu yaptığım sporlar. Koşmayı bir spor olarak sayamam. O hayatın ta kendisi, her şeyin temeli…

PİŞMANLIK

– Rahmeti babam ve dayım ile hayatı daha fazla paylaşmak, ellerini daha sıkı tutmak isterdim.
– Dövmelerimden biri ‘why not' (neden olmasın), başka bir tanesi ‘keşke rağmen' (keşke rağmenden küçüktür)… Keşke kelimesini sevmem ama o kelimenin eksikliği de hayatta çok risk alınmadığını gösterir.
– Hata öğretir, olgunlaştırır. Allah sevdiği kulunu imtihan eder.

 İŞ VE HAYAT DENGESİ

– Zor zanaat! Hâlâ daha iyi bir baba, daha hayırlı bir evlat, daha iyi bir arkadaş, daha iyi bir yönetici, çevresine duyarlı ve faydalı bir adam olmaya çalışıyorum.
– İşten zaman çalamıyorsun. Sorumluluktan kaçamıyorsun. Aileye, evlada ayırdığın hangi vakit yeterlidir ki? Asla yetmez! Kalan tüm zamanımı anneme, kızlarıma, kardeşime ve arkadaşlarıma ayırıyorum.

BAŞARININ SIRRI

– Yanılgılar ve yapılan hatalar ile kazanılan tecrübe… Bugün doğru yaptığım ne varsa, geçmişte yaptığım hatalardan öğrendim.
– Başarıdan kastınız Apple'ın, Amazon'un kurucuları ise onlardan 7 tane var dünyada. Onlar dahi! Onların formülü herkese uymaz.

ŞANS

– Şansa çok inanırım. Şansımız ve bahtımız açık olsun.
– “Şans çalışanın yanındadır” derler. Yalan! Afrika'da bir köyde doğup çok çalışsam yine şans benim yanımda olacak mıydı?
– Babamın oğlu olmak benim şansım. Ben şanslı bir adamım. Ama şansı da doğru kullanmak lazım.

SOSYAL SORUMLULUK

– Anlatırsam hayır bunun neresinde?
– Çocuklarla ilgili konulara eğiliyoruz. İçinde çocuk olan ne varsa beni çok etkiliyor. Eğitim konusunda da öyle…
Zaten o da çocuklarla ilgili, öyle değil mi?

YETENEK AVI

– Farkında yaşamak, farkında olmak önemli. Hayatın içinde kaybediyoruz farkındalığımızı, dikkat etmiyoruz, ıskalıyoruz.
– Her gün gördüğümüz bakkalın ismini bilmiyoruz. Daha buna dikkat etmeyen, farkında olmayan biz, yeteneği nasıl fark edeceğiz?
– Birlikte çalıştığı her bir kişiyi koruyan, değer veren yönetici, yeteneği kaybetmez.

SOSYAL MEDYA

– Dünyadaki tüm toplumsal ve sosyal olayların geçmişe nazaran çok daha etkili, kuvvetli ve kalıcı olması, sosyal medyanın gücünü anlatıyor.
– Bunu bilmeme rağmen, toplumsal alanda etkisi en az ama en eğlencelisi Instagram'ı kullanıyorum.

KULAĞA KÜPE

– Hata yapmaktan korkmayın. ‘Rağmen'leriniz, ‘keşke'lerinizden fazla olsun.
– Ben müteahhit değilim, sanatçı değilim; kalıcı bir eser bırakamayabilirim. Bu yüzden faydalı bir insan olursam bir değer bırakırım diye düşünüyorum. Faydalı olun!

DALKAVUKLUKLA MÜCADELE

– Gözünde çapakla gezen adamın dostu yok demektir.
– Arkadaşlıkta en önemli değerimdir bu. Arkadaşım bana doğrusunu söyleyecek.
– Çalışanın dalkavuk olmasını ise anlayamıyorum. Bu nasıl olur ki? Başarı gelmez böyle.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more