Reklamsız Sözcü

Davutoğlu-Kılıçdaroğlu buluştu

Ankara'da Ahmet Davutoğlu-Kemal Kılıçdaroğlu görüşmesi gerçekleşti.

android-time 13:45 30 Aralık 2015
Davutoğlu-Kılıçdaroğlu buluştu
Ankara'da Ahmet Davutoğlu-Kemal Kılıçdaroğlu görüşmesi gerçekleşti.

BAŞAK KAYA/ANKARA

AKP yeni anayasa çalışmalarının yapılması için CHP'nin kapısını çaldı. Başkanlık sistemi tartışmaları nedeniyle 2013 Kasım ayında dağılan TBMM Anayasa Uzlaşma Komsiyonu'nun yeniden kurulması gündeme geldi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlık sistemi tanımı yapmaktan kaçındığı belirtildi. Komisyonun tekrar oluşup oluşmamasında MHP'nin tutumu belirleyici olacak.

Foto: DHA -AKP- CHP liderleri heyet eşliğinde görüştü

Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmaları, 2013 Kasım ayında sona ermişti. Komisyonun en çok tartıştığı ve tıkandığı konu başkanlık sistemi olmuştu. Uzlaşılan 60 madde ve uzlaşılamayan 112 madde bulunuyordu. Uzlaşılan maddeler arasında Türkiye'nin demokratikleşmesini yakından ilgilendiren hiçbir madde bulunmuyor. Komisyonda, din ve vicdan özgürlüğü, kadın erkek eşitliği, bağımsız yargı, yüzde 10 barajının kaldırılması, sendikal haklar, HSYK'nın bakanın emrinden çıkması gibi kritik hiçbir konuda uzlaşma çıkmamıştı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Brüksel'de Avrupa liderleriyle yaptığı temaslarda Türkiye'nin AB üyeliğini yakından ilgilendiren ilerlemelerin sağlanabilmesi için anayasa değişikliği yapılması görüşü konuyu tekrar gündeme taşıdı.

2.5 SAAT SÜRDÜ

Davutoğlu yeni anayasa çalışması için CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile Meclis'te bir araya geldi. Görüşmeye Davutoğlu ile birlikte Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan,

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı katıldı. Kılıçdaroğlu'na ise CHP genel başkan yardımcıları Haluk Koç, Selin Sayek Böke ve Bülent Tezcan ile CHP Grup Başkanvekili Engin Altay eşlik etti. Görüşme 2 saat 15 dakika sürdü.

ENGELLEYİCİ DEĞİL DESTEKLEYİCİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun tekrar oluşturulması önerisinin masaya geldiğini belirtti. Siyasi Partiler Kanunu, Seçim Kanunu gibi 12 Eylül darbe yasalarının mevzuattan ayıklanması için mevzuattan ayıklanması noktasında ortak bir görüşte olduklarını anlatan Koç, AKP kanadının İçtüzük ile ilgili “yasama gücünü kuvvetlendiren” önerilerde bulunduğunu belirtti. AB uyum yasaları ile ilgili TBMM'ye gelecek olan pakete CHP'nin “engelleyici” değil “destekleyeceği” olacağını belirtti.

POZİSYONUMUZU KORUYORUZ

Kılıçdaroğlu'nun “Davutoğlu geldiğinde nasıl bir başkanlık sistemi istediklerini soracağım” yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine Koç, bu konuda “net” bir açıklama gelmediğini belirtti. Koç şöyle devam etti: “Başkanlık sistemi ile ilgili bizler kendi pozisyonumuzu koruyoruz. Herhalde onlar da kendi pozisyonlarını koruyorlar. Net bir açıklama yok. Detaylı bir tartışma olmadı.”

TUTUKSUZ YARGILANMALILAR

Görüşmede Kılıçdaroğlu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün yazdıkları doğru haberler nedeniye tutuklanmasını gündeme getirerek eleştirdiği belirtildi. Davutoğlu'nun ise “Tutuklu yargılamanın kabul edilemeyeceğini, tutuksuz olması gerektiğini zaten daha önce de ifade ettim” cevabını verdiği kaydedildi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 20:3930.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more