Reklamsız Sözcü

Canlı bomba yeleği aynı çıktı

Suruç'ta canlı bombanın kullandığı yelek, Gaziantep'te operasyonda ele geçirilen yeleklere aynı çıktı.

android-time 15:56 24 Temmuz 2015
Canlı bomba yeleği aynı çıktı
Suruç'ta canlı bombanın kullandığı yelek, Gaziantep'te operasyonda ele geçirilen yeleklere aynı çıktı.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde canlı bombanın kullandığı bomba yüklü yelek ile 13 Ekim 2014’te Gaziantep’te ele geçirilen yeleklerin aynı olduğu ortaya çıktı. Gaziantep’te sözde IŞİD Suriye gümrük sorumlusu İlhami Balı’ya bağlı kişilerin hazırladığı patlayıcı yüklü 33 adet canlı bomba yeleği ele geçirilmişti.

Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, Suruç’taki terör saldırısını gerçekleştiren canlı bomba Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün, Diyarbakır’daki HDP mitinginde bombalı saldırıyı düzenleyen Orhan G. ile Suriye’de IŞİD kamplarında birlikte bomba eğitimi aldıkları belirtildi.

Alagöz’ün babasının emniyete 23 Mayıs 2015’te oğlunun Suriye’ye giderek IŞİD’e katıldığını bildirmesi üzerine, Alagöz’ün bu tarihten itibaren emniyette “Terör nitelikli kayıp şahıs” olarak aranma kaydının bulunduğu öğrenildi.

IŞİD’ın her türlü silah, mal ve insan kaçakçılığını sözde IŞİD Suriye gümrük sorumlusu İlhami Balı’ya bağlı kişiler üzerinden yaptığı tespit edildi. İlhami Balı’nın adamlarının hem Suruç’taki terör saldırısını gerçekleştiren canlı bomba Şeyh Abdurrahman Alagöz’ü hem de Diyarbakır’daki HDP mitinginde bombalı saldırıyı düzenleyen Orhan G’ye bomba eğitimi verdiği belirlendi.

İlhami Balı’ya bağlı kişilerin bu bombacıları Suriye’den Türkiye’deki olay yerlerine sevk ettikleri de belirtildi.

Gaziantep’te 13 Ekim 2014’te düzenlenen operasyonda, kullanıma hazır halde 33 adet toplam 250 kilogram patlayıcı madde içeren canlı bomba yeleği yakalandığı ve bu canlı bomba yeleklerini sözde IŞİD Suriye gümrük sorumlusu İlhami Balı’ya bağlı kişilerin hazırladığı belirtildi. Bu operasyonda olaya ilişkin yakalan 5 kişinin de tutuklandığı kaydedildi.

Gaziantep’te yakalan bu canlı bomba yelekleriyle Suruç’ta patlatılan canlı bomba yeleğinin aynı olduğu bildirildi.

Öte yandan, Şubat 2015’te 3 İngiliz kızın IŞİD’e katılmasını sağlayan kişinin de İlhami Balı’nın Kanada istihbaratındaki kişilerden biri olduğu iddia edildi.

AA

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more