Reklamsız Sözcü

Cemevinde şehide askeri tören yapıldı

Siirt'te şehit olan Jandarma Er Ozan Aslan'ın cenazesi ailenin baskıları sonucu cemevinden kaldırıldı.

android-time 17:53 11 Aralık 2015
Cemevinde şehide askeri tören yapıldı
Siirt'te şehit olan Jandarma Er Ozan Aslan'ın cenazesi ailenin baskıları sonucu cemevinden kaldırıldı.

Siirt'te çatışmada şehit olan Jandarma Er Ozan Aslan İçerenköy’deki Kadıöy Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi'nde kılınan cenaze namazı sonrasında düzenlenen askeri törenin ardından toprağa verildi.


Şehit J. Er Ozan Aslan'ın cenaze törenine ailesi, yakınları ve vatandaşların yanı sıra askeri yetkililer de katıldı. Tören; Cemevlerinde, bir şehit için yapılan ilk resmi tören olması nedeniyle de dikkat çekti. İçerenköy Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi Yönetim Kurulu Başkanı Feti Bölükgiray konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Ataşehir Gündem’in haberine göre; İçerenköy Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi Yönetim Kurulu Başkanı Feti Bölükgiray Siirt'te şehit olan Ozan Aslan'ın cenazesinin törenden bir gün önce derneğe getirildiğini belirterek şunları aktardı:

“Cenazenin, cemevimizden kalkacağı söylendi. İlk başta cemevinde cenaze namazı kılınıp, sonra Selimiye Camisine götürüleceği, orada düzenlenecek askeri törenle kaldırılacağı söylendi. Cenazenin kaldırılmasından bir saat önce, ailenin ısrarı üzerine ‘Cenazemizi cemevimizden kaldırıyoruz. Askeri törenin de cemevinde yapılmasını istiyoruz' talebi geldi. Askeri yetkililer de tepkilerden dolayı kabul etmek durumunda kalarak cenazemizin askeri törenle definine izin verdi. Buradan tekrar bir camiye götürülmesi söz konusu olmadı. Bir camide bir şehit cenazesi nasıl kaldırılıyorsa, bunların tamamı burada da yapıldı” dedi.

“CAMİDE TÖREN YAPILABİLİYORSA, CEMEVİNDE DE YAPILABİLİR”

Bölükgiray, Cemevinden ilk defa bir şehit cenazesi kaldırıldığını, Türkiye'de de çok örneğini görmediğine vurgu yaparak “Tokat'ta bir şehit cenazesi tartışmalı şekilde kaldırıldı. Doğru mudur, kalksa mı, kalkmasa mı şeklinde, basına da o tartışmalı yanıyla yansıdı. Bu kimsenin haddi değil. Camide tören yapılabiliyorsa, cemevinde de yapılabilir. Bugün bunun örneğini gördük. Ailelere şu baskıyı yapıyorlar, bu çok önemli. Ailelere, ‘Eğer cemevinden kalkarsa devlet töreninin dışına çıkıyorsunuz, çocuğunuzun şehitlik mertebesinde değerlendirilmemesi bile söz konusu olur' şeklinde ailelere tehditkâr davranışları da duyduk. Şahit olduğumuz bir şey yok ama ailelerin böyle ifadelerini duyduk. Herkesin kendi inancının gereklerini yerine getirdiği gibi, eşit yurttaşlık temeli doğrultusunda herkese bu ortamların sağlanması gerekir. Ordunun da, devletin de görevinin bu olması gerekir. Bugün buraya gelen komutanlar da sıkıntı yaşamadan bir tören yaptıklarını söylediler. Demek ki bir şeylerin önü açıldığı zaman kafadaki önyargı da kırılıyor, yıkılıyor. Bu da bizim açımızdan önemli” şeklinde konuştu.

“CEMEVİNDEN ŞEHİT CENAZESİ KALKMAZ DİYE BİR ALGI VAR”

İçerenköy Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve cemevinde düzenlenen törenle pek çok algının da kırıldığına dikkat çekten Bölükgiray şunları ekledi:

“5 yıldır burada cemevi hizmeti veriyoruz. Çevredeki halkımızın şaşkın bakışlarıyla da karşılaştık. Bir cemevinden şehit cenazesi askeri törenle uğurlanıyor. Tabii ki cemevinden şehit cenazesi kalkmaz diye bir algı var. Bu gelişmeyle birlikte önyargılı anlayışın giderek kırılacağını, vefat eden insanların ailelerinin kendi inançları doğrultusunda nerede istiyorlarsa cenazelerinin oradan kaldırılabileceğinin, camide yapılan askeri törenlerin kilisede de, havrada da, sinagogda da yapılabileceğinin açık örneğidir.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 17:5411.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more