Reklamsız Sözcü

Erdoğan’dan Rusya’ya sert yanıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu 22. Olağan Genel Kurulu'na katıldı.

android-time 12:22 3 Aralık 2015
Erdoğan’dan Rusya’ya sert yanıt
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu 22. Olağan Genel Kurulu'na katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücret düzenlemesine ilişkin olarak, “Şimdi Ocak 2016’dan itibaren 1300 lira asgari ücret ödemesi konuşuluyor. Asgari ücret nedir; hiçbir işveren çalışanına 1300 liranın altında ücret ödeyemez” dedi. Ayrıca Erdoğan, dünya gündemine oturan ve Rusya’nın ağır suçlamalarının yer aldığı açıklamasına da sert yanıt vererek, ‘istifa’ sözlerini yineledi. Erdoğan, “Asıl IŞİD’le petrol ticaretini yapan George Hasawi, ilk defa bu işin ticaretini yapan adamdır. Hem Rus pasaportu sahibi hem de Suriyeli olan kişi bu işin en büyük tüccarıdır. DEAŞ’tan petrolü alıp Esed’e satıyor. Bir de bu işin içinde Rusya’nın satranç ustası (Dünya Satranç Federasyonu Başkanı Kirsan Ilyumzhinov) var. Bunları elimizdeki belgelerle açıklamaya başlayacağız. İspat etsinler ben istifaya hazırım. Eğer ispat edemezlerse kendisi makamını bırakacak mı? Önemli olan bu.” dedi.

Erdoğan, Büyük Anadolu Oteli’nde düzenlenen Türk-İş 22. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu. Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

İşçi kardeşlerimin her birinin o pak alınlarından öpüyorum. Bizim inancımızda emek kutsaldır. Geçmişte ülkemiz bu konuda çok acı tecrübeler yaşadı. Bu ülke işçiyi istismar edenleri gördü. Sendika ağaları gördü. Türkiye uzun yıllar 1 Mayıs krizleri yaşadı. 1 Mayıs’ın İşçi Bayramı olarak kutlanması için pek çok girişim yapıldı.

Bu konuda samimi olarak hükümetin gündemine getirildiğinde işin rengi değişmiştir. Başbakanlığım döneminde 1 Mayıs’ı resmen İşçi Bayramı olarak ilan ettik. 1 Mayıs bahanesiyle milletin huzurunu kaçırmak için uğraşanları bu da durdurmadı. Yine ortalığı yakıp yıkanlar polise saldıranlar var. Bunların 1 Mayıs’ı bayram olarak görmek diye dertleri yok. Zaten çoğu işçi falan da değil. Marjinal örgütlerin flamalarını taşıyarak ellerinde molotoflarla yollara düşenlerin amacı kaos çıkarmak.

Medya bu şovları görmese hiçbiri sokağa inmeye dahi cesaret gösteremezler. Bu tür olaylar üzerinden siyasi sonuç devşirmeye çalışmak olunca her yıl istenmedik görüntülere şahit oluyoruz. Ülkemizde tüm kurumlarımız demokrasilerin yanında yer aldığında bu sıkıntıyı da hep birlikte aşacağız. Ben bu konuda umutluyum.

“HİÇ BİR İŞVEREN 1300 TL’NİN ALTINDA MAAŞ ÖDEYEMEZ”

Şimdi Ocak 2016’dan itibaren 1300 lira asgari ücret ödemesi konuşuluyor. Asgari ücreti ne olarak tanımlıyoruz;1300 liranın altında hiçbir işveren yanında çalıştırdığına ücret veremez. En az vermesi gereken rakam 1300 lira. Bu ister Batı’da olsun ister Doğu’da olsun geçerli. 2002 yılında ülkemizde emekli maaşarının tabanları 66 lira ile 376 lira arasında değişiyordu. Bugün 785 ile 1514 arasında değişen bir taban emekli maaşı var. Yılbaşından sonra da bin lira alt sınır haline gelecek.

“SİZ DE KANAAT EKONOMİSİNİ ÖĞRENİN”

Tavan noktasında bir sınır yok. Az önce G20’de yaptığım konuşmayı ifade ettiler. Gelin bizim değerlerimizin içerisinde bir kanaat var. Her zaman işçiden beklemeyin, işveren olarak siz de kanaat ekonomisini bir öğrenin. İşverenler olarak kanaat ekonomisine inanırsak o zaman terini kendine sermaye edindiğin bu insanlarla o insanlarla paylaşıma girdiğin an kazandın da aynı zamanda bereketlenecektir. Buna aynı zamanda ben bereket ekonomisi diyorum.

Türkiye bizim, hepimizin. Bu ülkede ne varsa hepimizin. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olarak hep birlikte Türkiye olacağız.

7 Haziran seçimlerinin ardından yaşananlar büyük bir tecrübe oldu. İstikrar ve güven ortamındaki en küçük bir sarsıntının ne sonuçlar doğurabileceğini aynı anda hissettik ve gördük. İlk fırsatta 1 Kasım’da tercihini yeniden istikrar ikliminden yana halkımız kullanmıştır. Şimdi artık önümüze bakma zamanı. Bundan sonra yeniden 2023 hedeflerine yoğunlaşmalıyız.

“YENİ ANAYASAMIZI YAPALIM”

Mesele ne biliyor musunuz? Gelin biz milletçe bu üzümü yiyelim ve anayasamızı yapalım. Bir darbe anayasası değil, milletin anayasası ile geleceğe yürüyelim. Yeni anayasa meselesi tam manasıyla aslında bir memleket meselesidir. 1 Kasım’da önümüze çıkan tarihi fırsatı değerlendirelim ve yeni anayasa ile birlikte bunu taçlandıralım. Bunu başarırsak Türkiye değil 2023, onu bile geçecek bir ivme kazanacaktır.

“SURİYE’DE OLMA MECBURİYETLERİ YOK”

Birleşmiş Milletler’in böyle bir yetkisi varmış ve davet edilirse gidebilirlermiş. Böyle bir mecburiyetiniz yok. 380 bin kişinin ölümünden sorumlu Esed’in yanında yer almak zorunda değilsiniz. Bizim için Suriye’deki meşru muhatap Suriye halkıdır. Onları temsil eden ılımlı muhaliflerdir. Muhalifler arasında çok yakın akrabalıklarımızın bulunduğu gruplar da var Bayırbucak Türkmenleri gibi.

“IŞİD’LE PETROL TİCARETİNİ YAPAN RUSYA’NIN SATRANÇ USTASI…”

Rejim, DAEŞ rejimden beslenmektedir. Rejim ömrünü DAEŞ ile uzatmaktadır. Son günlerde Rusya’nın başını çektiği bir moda çıktı. Türkiye DAEŞ’ten petrol alıyormuş. Rusya, Türkiye’nin DAEŞ’ten petrol aldığını belgelerle ispat etmeye mecburdur, aksi halde bu bir iftiradır. Eğer ispat ederlerse ben Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturmam. Rusya adına IŞİD’le petrol ticaretini yapan George Hasawi, ilk defa bu işin ticaretini yapan adamdır. Bir de Rusya’nın satranç ustası (Dünya Satranç Federasyonu Başkanı Kirsan Ilyumzhinov) var.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 13:4403.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more