Reklamsız Sözcü

‘Himmet’ şeması çıktı

Savcılığın hazırladığı KPSS iddianamesinde Gülen Cemaati’nin...

android-time 06:35 16 Aralık 2015
‘Himmet’ şeması çıktı
Savcılığın hazırladığı KPSS iddianamesinde Gülen Cemaati’nin...

Asuman ARANCA

Ankara Başsavcılığı'nın, 2010 KPSS sınavındaki usulsüzlüklere ilişkin hazırladığı iddianame ile “Himmet” trafiği de açığa çıktı. Ana dosyadaki 121 özel şirketin aynı 20 yabancı kuruluşa para aktardıkları belirlendi

FOTO: SÖZCÜ SAVCILIK DOSYASINDA 1435 ŞÜPHELİNİN İSMİ YER ALIYOR
İddianamede, şemaya göre, 1435 şüphelinin çalıştığı 121 özel şirketin aynı 20 yabancı kuruluşa para aktardıkları belirlendi. 158 şahsın para transferleri banka hareketleriyle ortaya çıkarıldı.

Savcı Yücel Erkman tarafından hazırlanan 230 sanıklı 1421 sayfalık iddianamede, örgütlü yapıyı gösteren HTS kayıtlarının yanı sıra, Gülen Cemaati'ne gönderilen “Himmet” şemasına da yer verildi. Özellikle soruların sızdırıldığı 2010 KPSS sınavı sonrası, 2011-2013 yıllarında, “Gülenist Kuruluş” ve “Gülen Hareketi Okulu” olarak tanımlanan yurtdışındaki 20 yabancı firmaya, Türkiye'deki bazı şirket ve şahısların düzenli para aktardıkları tespit edildi. İddianamenin ayrıntılarında dikkat çekici bilgiler yer aldı.

158 ŞAHSIN PARA HAREKETLERİ

Ana dosyadaki 1435 şüphelinin çalıştığı 121 özel şirketin de, aynı 20 yabancı kuruluşa para aktardıkları belirlendi. MASAK araştırmasında, KPSS soruşturmasında şüpheli olmayan 158 şahsın para transferleri de banka hareketleri ile ortaya çıkarıldı.

‘HARAM DEMEDEN PARA TOPLANDI'

İddianamede, Başsavcılıkça açılan bir başka davada, “himmetin” şu sözlerle tanımlandığı ifade edildi: “Terör örgütü kuran ve yöneten Fethullah Gülen'in geliştirdiği örgüt literatüründe kavram, diğer dini terimler gibi istismar edilerek, amacından saptırılıp ve tamamen maddiyata dökülerek örgütün mali olarak ayakta kalması için haram helal demeden toplanan ekonomik değerleri karşılıksız ele geçirmek…”

2690 ŞÜPHELİ AYNI KURUMDA

Örgüte, himmet adı altındaki parasal desteğin genelde çantacılar aracılığıyla elden yapıldığı, bu nedenle banka kayıtlarına yansıyan bölümün gerçek miktarın çok altında kaldığı ifade edilen iddianamede, şöyle denildi: “… Kendi aralarında telefon görüşme irtibatı olan 1970 şüphelinin örgüt liderlerine ulaşan irtibatlarının olduğu, 2690 şüphelinin sınav öncesinde aynı firma ya da kurumda çalıştığı, bu duruma akrabalık, karı koca, mali ve adres irtibatı da eklenince karşımıza örgütlü bir bağın çıktığı …”

“ÖRGÜTLÜ BAĞ GÜLEN CEMAAT'İ”

141 safyalık iddianamede cemaate yakınlığıyla bilinen Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği'yle ilgili de şu tespit yapıldı: “… Himmet ilişkisini gösteren MASAK raporu, soruların dağıtıldığı Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Başkanı Galip Demirel ile firari Genel Sekreter Hanefi Sözen'e ait telefon görüşme tapesi ve ifadelerden anlaşılacağı üzere, bu derneğin Gülen Cemaati'ne ait bir dernek olduğu göz önüne alındığında karşımıza çıkan örgütlü bağın cemaat bağı olduğu, sınav sorularının sınavdan günler önce genellikle bu bağa uygun olarak dağıtıldığı anlaşılmaktadır…”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 09:5816.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more