Reklamsız Sözcü

İncirlik üssü için ABD’ye izin çıktı!

Adana'daki İncirlik askeri üssü için hükümet ABD'ye izin verdi. Üsten kalkan uçaklar IŞİD'i vuracak.

android-time 07:50 24 Temmuz 2015
İncirlik üssü için ABD’ye izin çıktı!
Adana'daki İncirlik askeri üssü için hükümet ABD'ye izin verdi. Üsten kalkan uçaklar IŞİD'i vuracak.

ANKARA-SÖZCÜ

Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısında ABD’nin IŞİD'e karşı İncirlik'i sınırlı olarak kullanabilmesi izni çıktı. ABD uçakları, İŞİD operasyonları için İncirlik'ten kalkacak. Başbakan yardımcısı Bülent Arınç da İncirlik konusunda alınan bu kararı üstü kapalı biçimde doğruladı ve ‘'Bu tür şeyler gizli kalır. Resmi Gazete'de de yayımlanmaz'' dedi.

ABD'de de Türkiye’nin İncirlik izni karşısında Güneydoğu sınırında tampon bölge kurmasına sıcak yaklaşacak. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar'ın da katıldığı Bakanlar Kurulu toplantısında, Türkiye'nin 2 bin 950 kilometrelik tüm kara sınırlarında, Fiziki Sınır Güvenlik Sistemi kurulması benimsendi. Teröristlerin geçiş noktalarının engellenmesi için duvar yapılacak ve hendek kazılacak.

İHA'LARA SİLAH

Mutabakat uyarınca, ABD Hava Kuvvetlerinin unsurları, IŞİD'e karşı mücadele operasyonları için, Adana'daki İncirlik üssünü kullanabilecek.  ABD; ayrıca İHA’ları silahlandırarak Suriye içinde IŞİD’e karşı kullanmayı planlıyor. Türkiye ise güvenli ve uçuşa yasak bölge ve PYD’den duyduğu rahatsızlığı da ABD tarafına bildirdi. İnsansız hava araçlarının, silahlandırılmaları halinde IŞİD’e ait nokta hedeflerin vurulması da mümkün olacak.

ÖZEL TEMSİLCİ

Öte yandan İŞİD ile mücadele kapsamında ABD Başkanı Barack Obama'nın Özel Temsilcisi Emekli Orgeneral John Ellen'in geçen hafta yaptığı Türkiye ziyaretinde de önemli kararlar alındığı öğrenildi. ABD, Türkiye'nin özellikle Güneydoğu sınırında ve sınır ötesinde ‘'Tampon bölge'' olarak da adlandırılan ‘'Güvenli bölge” oluşturmasına destek verecek.

Sınıra IŞİD hendeği!

Sınıra IŞİD hendeği!

Son güncelleme: android-time 07:5224.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more