Reklamsız Sözcü

“Üçüncü ortak istemeyiz”

Davutoğlu'nun, CHP ile yaptığı ilk temasın olumlu sonuç vermesinin ardından, yeni koalisyon girişimleri bu hafta yoğunlaşacak.

android-time 14:14 20 Temmuz 2015
“Üçüncü ortak istemeyiz”
Davutoğlu'nun, CHP ile yaptığı ilk temasın olumlu sonuç vermesinin ardından, yeni koalisyon girişimleri bu hafta yoğunlaşacak.

Emin ÖZGÖNÜL/ANKARA

İki partinin ”Temas Grubu” öncelikle temel ilkelerde anlaşma zemini arayacak. CHP’nin ilk görüşmelerde ön şart olarak, ”Çalışmalara üçüncü bir ortak ve müdahale kabul etmeyiz” diyerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tamamen devre dışı tutulmasını isteyeceği öğrenildi.

AKP adına Ömer Çelik, CHP adına da Haluk Koç’un başkanlığında oluşturulacak heyetlerle sürdürülmesi öngörülen çalışmalarda ”Dışarıdan müdahale” endişesi yaşanıyor.

CHP, AKP’nin koalisyon için tamamen bağımsız bir şekilde iradesini koyması gerektiğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devreye girmesi ve AKP’liler aracılığıyla müzakere sürecine dayatmada bulunması halinde, görüşmelerin tıkanacağını düşünüyor. CHP, bu nedenle AKP’ye ‘Üçüncü ortak olmasın” mesajını ilk günden itibaren verecek.

4 AYRI PROTOKOL

CHP’de bayram süresince koalisyon görüşmelerinde izlenecek strateji ve yol haritası konusunda ön çalışma yapıldı. CHP’nin 14 ilkesi yeniden gözden geçirildi ve bu ilkelerde taviz verilmemesi benimsendi. Ancak 14 ilkenin zamana yayılabilecek olanları için müzakere kapısı da açık bırakılacak.

CHP 1991’den bu yana kurulan koalisyon hükümetlerinin protokollerini de inceledi. 20 Kasım 1991’deki Demirel-İnönü, 6 Mart 1996’daki Çiller-Yılmaz, 26 Haziran 1996’daki Erbakan-Çiller ve 28 Mayıs 1999’da kurulan Ecevit-Bahçeli-Yılmaz koalisyon hükümetlerinin protokolleri gözden geçirildi.

YOLSUZLUK İÇİN AYRI BÖLÜM

AKP-CHP arasında bir koalisyon hükümeti kurulması konusunda anlaşma sağlanabilirse kapsamlı bir protokol hazırlanacak. Bu protokolde öncelikle AKP ve CHP’nin son seçimlerde aldıkları toplam yüzde 65 oy oranı ile ‘En geniş tabanlı hükümet” niteliği ile  görev yapacağı vurgulanacak.

Protokolde, ”Temel ilkeler” bölümünün yanı sıra, ”Dürüst yönetim” adı altında da ”Yolsuzluk” iddialarıyla ilgili, yapılması gerekli olanlar açıklanacak. Bu bölümde geçmişte yaşanan yolsuzluk iddialarının da üzerine kararlılıkla gidileceği ve bu çalışmaların, koalisyon ortakları arasındaki uyumu ”Engelleyici bir faktör olmayacağı” vurgulanacak.

Her alanda yapılacak reformlar, ayrıntılı biçimde protokole konulacak. Protokolün ekinde ise hangi bakanlığın hangi partide olduğu ve bu bakanlıklara bağlı kuruluşlar da liste halinde yer alacak. İki partinin Genel Başkanlarının da belli periyotlarda buluşarak, ”Koalisyonun genel gidişi ve aksayan yönleri” tartışarak, çözüm bulması karara bağlanacak.

CHP’NİN 14 İLKESİ

CHP’nin 7 Haziran seçimleri sonrasında Kılıçdaroğlu’nun ağzından açıkladığı koalisyon kurmak için ortaya koyduğu 14 ilke şöyle;

1- Hukukun üstünlüğü yeniden sağlanmalı.

2- 12 Eylül darbe hukuku tarihe gömülmeli.

3- Siyasette ahlak egemen olmalı.

4- Refah tabana yayılmalı, sosyal devlet anlayışına geçilmeli.

5- Cumhurbaşkanı anayasal sınırlarına çekilmeli.

6- Örtülü ödenek yalnızca Başbakan tarafından kullanılmalı.

7- Barış eksenli yeni bir dış politika oluşturulmalı.

8- Gençleri potansiyel suçlu gören anlayışa son verilmeli.

9- Özgürlüklerin alanı genişletilmeli.

10- Medya üzerindeki baskıya son verilmeli.

11- Vergi denetimi siyasi araç olmaktan çıkarılmalı.

12- Kamu maliyesi şeffaf olmalı.

13- Özgürlükçü, demokratik bir Anayasa yapılmalı.

14- Yolsuzluklarla etkin mücadele edilmeli.

AKP'den koalisyon protokolü

AKP’den koalisyon protokolü

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more