Reklamsız Sözcü

Prof. Dr. Sedat Katırcıoğlu vefat etti

Türkiye'nin efsane hocalarından Prof. Dr. Sedat Katırcıoğlu hayatını kaybetti.

android-time 12:47 17 Temmuz 2015
Prof. Dr. Sedat Katırcıoğlu vefat etti
Türkiye'nin efsane hocalarından Prof. Dr. Sedat Katırcıoğlu hayatını kaybetti.

Kadavradan ilk kulak naklini yaparak tarihe geçen Türkiye’nin efsane hocası Prof. Dr. Sedat Katırcıoğlu, hayatını kaybetti. 85 yaşında dünyaya gözlerini yuman Katırcıoğlu, bir çok siyasetçinin de aile doktorluğunu yapmıştı.

Türkiye'de 1972’de, kadavradan canlıya kulak nakli yapan ilk doktor ve “hocaların hocası” olarak bilinen Prof. Dr. Katırcıoğlu, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi eski dekanlarındandı.

Hayatı Ali Ekber Ataş tarafından “Bilime Adanmış Bir Yaşam” adıyla kitaplaştırılan Katırcıoğlu’nun cenazesi, 18 Temmuz Cumartesi günü Ataköy 5. Kısım Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlanacak.

ÜNLÜ İSİMLERİN DE DOKTORLUĞUNU YAPMIŞTI

Muğla'da, 1930’da dünyaya gelen Prof. Dr. Katırcıoğlu, Cildiye Uzmanı Asuman Katırcıoğlu ile evliydi. Türkiye'nin tınınmış çene cerrahlarından Prof. Dr. Osman Gümrü'nün de kayınpederi olan Katırcıoğlu'nun kızı  İffet Gümrü ile oğlu Sami Katırcıoğlu da babaları gibi dallarında önemli hekim olarak hizmet veriyorlar.  Katırcıoğlu, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Sabancı ve Koç ailesi gibi pek çok tanınmış simanın ve ailenin de doktorluğunu yapmıştı.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more