Reklamsız Sözcü

Vecdi Gönül, Milli Savunma Bakanı oldu! Vecdi Gönül kimdir?

Vecdi Gönül, yeni Milli Savunma Bakanı oldu. Vecdi Gönül, Milli Savunma Bakanı olarak 58 ve 59. hükümette de görev yapmıştı. Peki Vecdi Gönül kimdir?

android-time 12:53 3 Temmuz 2015
Vecdi Gönül, Milli Savunma Bakanı oldu! Vecdi Gönül kimdir?
Vecdi Gönül, yeni Milli Savunma Bakanı oldu. Vecdi Gönül, Milli Savunma Bakanı olarak 58 ve 59. hükümette de görev yapmıştı. Peki Vecdi Gönül kimdir?

İsmet Yılmaz'ın TBMM Başkanı olmasıyla boşalan Milli Savunma Bakanlığı'na atama yapıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı'nın Vecdi Gönül  olduğunu açıkladı. Davutoğlu, Gönül'ün ismini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a arz ettiğini belirtti. Peki Vecdi Gönül kimdir?

VECDİ GÖNÜL KİMDİR?

29 Kasım 1939’da Erzincan’da doğan Vecdi Gönül, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni 1960 yılında bitirmiş ve aynı yıl Erzincan ili Maiyet memurluğuna tayin edilmiştir. Vecdi Gönül, çeşitli ilçelerde Kaymakam Vekilliği ve Kaymakamlık yaptıktan sonra, 1970 yılında İçişleri Bakanlığı Özlük İşleri Genel Müdürlüğü’nde Şube Müdürü olarak görev yapmıştır. Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde mülki idare amirliği konusunda master yapmıştır. 1972 yılında Mülkiye Müfettişliği yapan Vecdi Gönül, 1975 yılı başında Kocaeli Valiliği’ne tayin edilmiş, 1977 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü, 1978 yılında Merkez Valiliği’nde bulunan M. Vecdi Gönül 1979 yılında da Ankara Valiliği’ne getirilmiştir. 1981 yılında tekrar Merkez Valiliği’ne tayin edilen Vecdi Gönül, aynı yıl sonunda Yüksek Öğrenim Kurulu kurucu üyeliğine atanmış, 13 Şubat 1984 tarihinde de İzmir Valisi olarak göreve başlamıştır. İzmir’de dört yıla yakın hizmet veren Vecdi Gönül, 11 Ocak 1988 tarihinde de İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı’na tayin edilmiştir.

YÖK Kurucu Üyesi olan Vecdi Gönül, Sayıştay Başkanlığı, Avrupa Sayıştaylar Birliği Denetmenliği, ECO Ülkeleri Sayıştaylar Birliği Başkanlığı görevlerini yürüttü. 21. Dönem’de Kocaeli’den TBMM’ye giren Vecdi Gönül, 22. Dönemde de Kocaeli’den tekrar milletvekili seçilmiştir. 23. Dönem’de İzmir’den, 24. Dönemde ise Antalya’dan milletvekili seçilmiştir. Vecdi Gönül, 58. ve 59. Hükümette üstlendiği Milli Savunma Bakanlığı görevini 60. Hükümet’te 6 Temmuz 2011’e kadar sürdürmüştür.

Vecdi Gönül, İzmir Valiliği sırasında, eğitime ve köy ulaşımına önem veren valilerden biri olarak akıllarda kalmıştır. Köy yollarının inşası için birkaç konkasör şantiyesi kuran Vecdi Gönül, Adnan Menderes Havaalanı’nın inşası için büyük gayret sarf etmiştir. Vali Hüseyin Öğütçen’den devraldığı Balçova Tesisleri’nin tamamlanması için verdiği uğraş da İzmir’deki hizmetleri arasında sayılmaktadır.

Mehmet Vecdi Gönül, 2002-2011 yılları arasında Milli Savunma Bakanı ve 1999-2015 yılları arasında Milletvekili olarak görev yaptı. Siyasi hayatı öncesinde Emniyet Genel Müdürlüğü ile Kocaeli, Ankara ve İzmir valiliği yapmıştır.

Son güncelleme: android-time 12:5403.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more