Reklamsız Sözcü

Musul Harekâtı ikinci gününde! İşte en kritik gelişmeler…

Dünyanın gözü Irak'ta... Uluslararası ajanslar ve basın kuruluşları Musul'dan gelen 'son dakika' gelişmelerini dikkatle takip ediyor. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, büyük Musul Harekâtı ikinci gününe girerken, önemli açıklamalarda bulundu. Öte yandan, Irak ordusu bugün sabah saatlerinde güneyden ilerleyerek, IŞİD hedeflerini topçu ateşine tutmaya başladı. Musul’un güney sınırına 40 kilometre mesafe kaldığı öğrenildi.

Sozcu.com.tr
android-time 07:28 18 Ekim 2016
Musul Harekâtı ikinci gününde! İşte en kritik gelişmeler…
Dünyanın gözü Irak'ta... Uluslararası ajanslar ve basın kuruluşları Musul'dan gelen 'son dakika' gelişmelerini dikkatle takip ediyor. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, büyük Musul Harekâtı ikinci gününe girerken, önemli açıklamalarda bulundu. Öte yandan, Irak ordusu bugün sabah saatlerinde güneyden ilerleyerek, IŞİD hedeflerini topçu ateşine tutmaya başladı. Musul’un güney sınırına 40 kilometre mesafe kaldığı öğrenildi.

Irak güçlerinin “takvimin önünde” olduğunu belirten Sözcü Cook, IŞİD’in karşı koyup koymayacağının belli olmaması nedeniyle operasyonun “zaman alabileceği” yönünde uyarıda bulundu.

Koalisyon güçleri, Pazartesi sabahı erken saatlerden itibaren şehre baskı yapmaya başladı.

IŞİD, Irak’ın en büyük ikinci şehri olan Musul’u Haziran 2014’te ele geçirmişti.

İLGİLİ HABERIrak'ta son dakika... Musul operasyonunda kritik gelişme!Musul operasyonunda ilk gün!

Dinci terör örgütünün lideri Ebubekir el Bağdadi de hilafet ilanını duyurmak için bu şehri seçmişti. Cook’a göre; “bu yüzden şehrin geri alınması sembolik önemde.”

Washington’da basın bilgilendirme toplantısında konuşan Cook, “İlk belirtiler, Irak güçlerinin şimdiye kadarki hedeflerine ulaştıklarını gösteriyor. Hatta ilk gün için belirlenen takvimin önündeler. Bu, Irak planına göre gidiyor fakat henüz erken, düşman burada seçim yapacak. Karşı koyup savaşıp savaşmayacaklarını göreceğiz” dedi.

ABD’li sözcü sözlerine şöyle devam etti: “Ne olursa olsun, Iraklıların bu işi yapma kapasitesi olduğuna güveniyoruz ve Koalisyon’un geri kalanıyla birlikte onlara destek vermeye hazırız.”

İLGİLİ HABER5 soruda Musul operasyonu5 soruda Musul operasyonu

Irak ordusu, Peşmerge güçleri ve Sünni aşiretlere mensup savaşçılardan oluşan 30 bin kişilik koalisyon, aylar süren planlama ve hazırlık aşamasının ardından dün, IŞİD’in Irak’taki en önemli merkezi olan Musul’a ilerlemeye başladı.

Şehirde 4 ila 8 bin arasında IŞİD militanı olduğu tahmin ediliyor.

VE PEŞMERGE AÇIKLADI: 24 SAATTE…

Peşmerge güçleri harekâtın ilk saatlerinde üç koldan saldırarak, bazı köyleri ele geçirdi. Dün akşam saatlerinde, 24 saat içerisinde 200 kilometrekare alanın ve dokuz köyün ele geçirilmesi dâhil en önemli hedeflerin gerçekleştirildiği açıklandı.

Peşmerge Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, dün 20:00 itibarıyla Kürt bölgesinin başkenti olan Erbil kenti ile batısındaki Musul arasındaki 80 km’lik bölgenin “önemli bölümünü” ele geçirildiği belirtildi.

Reuters’ın haberine göre; Peşmerge açıklamasında, koalisyon uçaklarının da Peşmerge operasyonuna destek olarak bölgedeki 15 IŞİD hedefini vurdukları ve ayrıca dört bomba yüklü aracın imha edildiği bildirildi.

Öte yandan, Irak ordusu bugün sabah saatlerinde güneyden ilerleyerek, IŞİD hedeflerini topçu ateşine tutmaya başladı. Musul’un güney sınırına 40 kilometre mesafe kaldığı öğrenildi.

Ordu güçleri Musul’un güneydoğusundaki Kayyara cephe hattından hareket ediyor.

OPERASYONUN NE ZAMAN BİTECEĞİ MEÇHUL

ABD öncüğünde IŞİD'e karşı gerçekleştirilen Doğal Kararlılık Operasyonu Komutanı Korgeneral Stephen Townsend, harekâta ilişkin açıklamasında dün şunları söylemişti:

“Irak'ın ikinci büyük şehri Musul'u ele geçirme operasyonu muhtemelen haftalar sürecek. Belki de daha uzun. Bu, uzun ve zorlu bir savaş olacağını gösteriyor. Fakat Iraklılar bunun için hazırlandı ve biz de onları yanında duracağız.”

FOTO: REUTERS

FOTO: REUTERS

ABD: AHLAK DIŞI TAKTİKLERE BAŞVURABİLİRLER

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest ise, operasyonların ne zaman sonuçlanacağına ilişkin herhangi bir zaman çizelgesinin bulunmadığı belirtti.

Earnest, kentin örgüt için önemine dikkat çekerek, şöyle konuştu.

İLGİLİ HABERIŞİD Musul harekâtına karşı bu önlemleri aldıIŞİD Musul harekâtına karşı bu önlemleri aldı

“Musul IŞİD için sembolik bir ehemmiyete sahipken onları buradaki yerlerinden etmek önemli bir stratejik oyun. Musul büyük bir şehir olduğu için IŞİD de son iki yıldır burayı savunmak adına kazılar yapıyor. Şehri korumak için masum insanların hayatlarını tehlikeye atmakta tereddüt etmeyeceklerini biliyoruz. Kenti ellerinde tutmak için son derece ahlak dışı ve tehlikeli taktiklere başvurabilirler.”

KENTİN İÇİNDEN İLK BİLGİLER GELİYOR

İngiliz Guardian gazetesi bugün Musul’da bulunanların tanıklıklarına yer verdi. 2 yıldır IŞİD kontrolündeki kentte yaşayan Ebu Muhammed, herkesin evlerinde oturduğunu söyledi.

Aslen Şii olan fakat korktuğu için Sünni olduğunu söyleyen Muhammed, IŞİD militanlarının şehirde motosikletle gezdiğini ve silahlarının bulunduğunu anlattı.

Hava saldırılarında hedeflerin tam isabetle vurulduğunu söyleyen Muhammed, IŞİD’lilerin sivillerin yaşadığı evlere girdiğini ve yerel nüfusla karıştığını ifade etti.

35 yaşındaki Muhammed, “İnsanlar Musul’da canlarından bezdi. Çoğunluk mümkün olduğunca kısa bir süre içinde IŞİD’in gitmesini, Irak ordusu ve Peşmerge’nin şehre girmesini istiyor” dedi.

“Çok kafa kesme vakası, kafeslerde boğulan insanlar, binaların tepelerinden atılan insanlar gördük” diyen Muhammed, “Valilik Binası’nın yanındaki bir binadan atılan bir adam gördüm üç ay önce. Sonrasında haftalarca uyuyamadım” şeklinde konuştu.

SAVAŞ UÇAKLARINDAN 17 MİLYON BROŞÜR BIRAKILDI

Irak şimdiye kadar savaş uçaklarından IŞİD kontrolünde bulunan 16 bölgede toplam 17 milyon broşür attığını açıkladı.

Söz konusu bildirilerde, kent sakinlerine kalabalık bölgelerden uzak durmaları ve daha sonra açıklanacak zamanda IŞİD’e karşı ayaklanmaları çağrısı yapılıyor.

FOTO: REUTERS/ Musul ve Havice'den kaçan siviller, Kerkük'e bağlı Dakuk'taki kampta yardım alıyor.

FOTO: REUTERS/ Musul ve Havice’den kaçan siviller, Kerkük’e bağlı Dakuk’taki kampta yardım alıyor.

Birlemiş Milletler (BM) Musul’dan kaçmaya çalışan sivillere, “BM’nin ve yardım ajanslarının ulaşımının olmadığı batıya doğru yönelmeyin” çağrısında bulundu.

Dün akşam bir basın toplantısında konuşan BM Irak İnsani Yardım Koordinatörü Lise Grande, Musul’dan kaçan insanların doğuya, kuzeye ve güneye yönelmelerini istedi. Grande, yardım kuruluşlarının bu bölgelerde insanları beklediğini ifade etti.

TÜRKİYE’YE BÜYÜK GÖÇ DALGASI UYARISI

Operasyon kent merkezine doğru ilerlerken, yardım örgütleri ise sivillerin korunmasının “olağanüstü önemde” olması gerektiğini söyledi.

BM de, aylar sürebilecek operasyonda arada kalan siviller için kaygı duyulduğunu açıkladı. BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O’Brien, operasyon nedeniyle 100 bin sivilin Suriye ve Türkiye’ye kaçmak zorunda kalabileceğini söyledi.

Son güncelleme: android-time 07:5919.10.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more