Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Devlet Tiyatroları’ndan şaşırtan karar
Devlet Tiyatroları’ndan şaşırtan karar
Devlet Tiyatroları'nda bu sene yalnızca yerli oyunlar sahnelenecek
Kültür Sanat 29 Ağustos 2016 - 10:10

Devlet Tiyatroları yeni sezona ‘Türkiye'nin Perdeleri Türk Tiyatrosuyla Açılıyor' sloganıyla başlıyor. Yeni sezonda yabancı oyunlara yer verilmeyecek.

nejat-birecik

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni sezondaki repertuvarda yabancı oyunlar yer almayacak. Birecik yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Milli, manevi duyguları pekiştirmek için hümanist vatan milliyetçisi sanatçılar olarak vatan bütünlüğüne, birliğine katkıda bulunmak amacıyla sadece yerli oyunlarla sahnelerimizi açıyoruz”

Yeni sezonun yerli oyunları arasında; Ahmet Hamdi Tanpınar'ın aynı adlı eserinden Kenan Işık tarafından sahneye uyarlanan ve yönetmen koltuğunda Nurullah Tuncer'in oturduğu ‘Huzur, Recep Bilginer'in yazdığı Zafer Kayaokay'ın yönettiği ‘Yunus Emre', Nahit Sırrı Örik'in kaleme aldığı'Düşüş'yer alıyor. Ayrıca ‘4. Murat', ‘Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe' ve ‘Rumuz Goncagül' gibi geçmiş senelerde sahnelenen oyunlar da izleyiciyle buluşacak.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Etiketler