İMAMOĞLU’NUN KAMPANYA OFİSİNE ULAŞAN SON ANKET BİLGİSİ

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala Ekrem İmamoğlu’nun kampanya ofisinden aldığım anketlerle başlayalım:

“2.9 puan öndeyiz. Ekrem İmamoğlu yüzde 43.1, Murat Kurum yüzde 40.2, Meral Danış Beştaş yüzde 4, Buğra Kavuncu 3.5 alıyor. Bu fark seçimin son haftasında artar. Metropoll dahil birkaç şirketin ortak sonuçları böyle.”

Benzer sonuçlu anketler iktidarın da elinde olmalı ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sahaya indi ve İmamoğlu’na yönelik sert eleştiriler yapmaya başladı. Hatta Murat Kurum’un da dahil olduğu isimler “İmamoğlu-Kandil” ilişkisi üzerinden açıklamalar yaptı. DEM kaynaklarıysa “Başak Demirtaş’tan sonra çıkarılabilecek en iyi adayı çıkardık. Meral Danış Beştaş en kuvvetli isim ve tavşan aday değerlendirmesi doğru değil” ifadelerini kullanıyor.

Bu arada iktidara yakın bir gazetecinin sosyal medya paylaşımı dikkat çekti. Gazeteci Mehmet Çek, önceki gün şu paylaşımı yaptı:

“Hayırdır baylar, bayanlar. Artık çok net. Sayın Murat Kurum art arda açıkladığı ve hepsi çözüm odaklı devasa projelerle dikkat çekmeyi başarıp, rüzgarı arkasına aldı. İstanbullular İmamoğlu’nun ‘polemikçi’ tavrına karşı Kurum’un bağırıp çağırmadan, İstanbul odaklı projelerle konuşan tavrına yeşil ışık yaktı. Buraya kadar tamam! Fakat üşenmedim, tek tek kontrol ettim. AK Parti ilçe belediye başkan adayları, AK Parti il, ilçe yönetimleriyle bir bütün olarak İstanbul teşkilatı bu rüzgara sosyal medyada eşlik etmekte sanırım bir sorun yaşıyor olacaklar ki yoklar. Kelimenin tam anlamıyla yoklar. İstanbul seçimleri, İstanbul’u kazanmak bir başına Murat Kurum’a mı ihale edildi?”

Bu paylaşımdan da anlaşılıyor ki, AKP İstanbul örgütleriyle Kurum arasında “uyum” eksikliği var ve bu sahaya yansıyor.

Peki sol cenahta ne yaşanıyor?

Kadıköy, Gebze ve Defne tartışması

Türkiye Komünist Partisi, Mehmet Maçoğlu meselesinde Kadıköy’den adaylığın kendi tercihleri olmadığını daha önce açıklamıştı. Ancak konuyu değerlendiren TKP, Maçoğlu’nun Kadıköy adaylığını açıkladı ve çalışmalar başladı. Kulislerde konuşulanlara göre; DEM yetkilileri TKP’ye hiçbir biçimde oy vermeyeceklerini söylemişler. Bu arada bir not: DEM İstanbul’da birçok ilçede aday çıkarmazken Kadıköy’de aday çıkardı. TKP’nin de DEM’le her tür işbirliğine karşı olduğu biliniyor. Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) ise Maçoğlu’nun kendi partilerinden aday olmasının daha doğru olacağını savunduğu, bu doğrultuda Maçoğlu’na teklif götürdüğü, Maçoğlu’nun ise TKP’den adaylık konusunda kararlı olduğu söyleniyor. Bunun üzerine TİP’in TKP’ye belediye meclis üye listesinin TİP’ten gösterilmesi teklifini götürdüğü, TKP’nin ise bunu kabul etmediği öğrenildi. TİP ise bunun üzerine Kadıköy’de Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün’ü aday gösterdi.

Geçelim Gebze’ye.

Gebze’yi TİP’e bırakan CHP’nin bu doğrultuda görüşmelere aylar önce başladığı ve başka sol partilerin de nabzını yokladığı belirtiliyor. Üst düzey bir CHP yöneticisi, CHP ile TİP arasında uzun süredir görüşmelerin sürdüğünü belirtirken, Genel Başkan Özgür Özel de kritik yerlerde CHP adaylarının desteklenmesi karşılığında Gebze’nin TİP’e bırakıldığını doğruladı. TİP’in adayı İstanbul milletvekili ve Genel Başkan Erkan Baş olurken, ilçede TKP’nin belediye başkan adayı Birleşik Metal Sendikası’ndan bir işyeri temsilcisi.

Peki Hatay’ın Defne İlçesi’nde durum ne? TKP ile TİP arasındaki bir başka tartışma Hatay’ın Defne ilçesinde sürüyor. TİP geçen seçimlerde Hatay’da milletvekili çıkarmış ancak Can Atalay’ın vekilliği tartışmalı bir kararla düşürülmüştü. TİP, Hatay’daki oylarının ağırlıklı olarak Defne ilçesinden geldiğini söyleyerek kendi adaylarının desteklenmesi gerektiğini belirtirken, başka sol parti ve örgütlerle oluşturduğu birliğin bozulması üzerine tek başına hareket etmeye başladı. TİP’in adayının DSP kökenli olması, diğer sol grupların eleştirisini aldı. TKP ise Defne’de deprem öncesinde başlattığı çalışmaların depremde büyük bir dayanışmaya dönüştürdüğünü, bütün mahalle ve köylerde örgütlendiklerini, adayları Hizam Hasırcı’nın ilçede büyük bir ilgi ve destek uyandırdığını ileri sürüyor. Diğer sol gruplar TKP’yi “kendi başına” hareket etmekle eleştiriyor. Bu arada TKP, Samandağ ilçesinde TİP adayını “karşılıksız” destekleyeceğini açıkladı.