Sözcü Plus Giriş

Pentagon’dan gece yarısı Afrin açıklaması: Türkiye’nin harekâtı…

ABD Savunma Bakanlığı'ndan Pazartesi akşam saatlerinde Zeytin Dalı Harekatı'nın Suriye'de Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı yürütülen mücadeleye etkilerine dair iki farklı açıklama yapıldı. Açıklamalarda, terör örgütü YPG/PYD militanlarının Suriye'nin diğer bölgelerinden Afrin'e doğru hareket ettiği bir kez daha itiraf edildi. Suriye lideri Beşar Esad da rejime bağlı güçlerin Afrin'de bulunduğunu teyit etmişti.

08:15 -
Pentagon’dan gece yarısı Afrin açıklaması: Türkiye’nin harekâtı…

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine-Galloway, ABD ordusunun Suriye Demokratik Güçleri (SDG) bünyesindeki bazı savaşçıların IŞİD’e karşı açılan cephelerden ayrıldığına tanık olduğunu açıkladı.

Galloway, “SDG bünyesinde savaşan bazı savaşçılar, muhtemelen Afrin’deki savaşa katılmak üzere Orta Fırat Vadisi’nde yürütülen operasyonlardan çekilmeye karar verdi” dedi.

Konuyla ilgili Reuters’a açıklama yapan ABD’li bir yetkili de son iki hafta içerisinde IŞİD’e yönelik yoğun operasyonların düzenlendiği Orta Fırat Vadisi’nden ayrılan SDG’li sayısının yüzlerce olduğunu öne sürdü.

Albay Manning: Bazı kara operasyonlarına geçici ara verildi

ABD, bu operasyonun süresi ve kapsamının sınırlı tutulması çağrısı yaparken, Türkiye’ye bu harekatın IŞİD’le mücadeleyi olumsuz etkileyebileceğine dair endişelerini iletiyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan bir diğer isim de Pentagon sözcülerinden Albay Robert Manning oldu.

Manning, Zeytin Dalı Harekatı’nın Suriye’nin doğusunda IŞİD’e karşı yürütülen mücadelede “operasyonel bir duraksamanın” yaşanmasına yol açtığını söyledi.

Manning gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’nin Suriye’de IŞİD’le mücadelesinde en önemli müttefiki olan SDG tarafından yürütülen bazı kara operasyonlarına geçici olarak ara verildiğini ifade etti.

Manning, “Suriye’deki misyonumuzun özü değişmedi… Bu operasyonal duraksama, ana hedefimiz olan IŞİD’den gözümüzü ayırmamıza yol açmayacak” dedi.

Manning, ABD önderliğindeki IŞİD’le mücadele koalisyonunun ise hava operasyonlarını sürdürdüğünü vurguladı.

YPG’li teröristin adını verdi

Manning ayrıca, ilk kez bir YPG’li komutanın ismini kullanarak, “IŞİD’den temizlenen bölgelerde General Mazlum’u ve yerel güçleri destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Esad kendine bağlı güçlerin Afrin’de olduğunu itiraf etmişti

Bugüne kadar resmi olarak doğrulanmayan, Suriye rejimine bağlı güçlerin Afrin’de savaştığı iddiası bizzat Beşar Esad tarafından doğrulandı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, rejim destekli güçlerin Afrin kentine girmesinin “normal” olduğunu belirtti. Esad, Basın Ofisi aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, Afrin'e giden “Halk Gücü”nün kendilerine bağlı olduğunu belirtti.

Açıklamada, “Güçlerimizin Afrin kentine girmesi oldukça normaldir. Tehdit söz konusu olunca tüm oluşumlar birlik olmak zorundadır. Suriye'deki bileşenlerin birlik olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABEREsad resmen itiraf etti! Afrin ile ilgili son dakika açıklaması geldi...Esad resmen itiraf etti! Afrin ile ilgili son dakika açıklaması geldi... İLGİLİ HABERBu kez el ele görüntülendilerBu kez el ele görüntülendiler
Son güncelleme: 09:13 06.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more