Faiz artırımı ne anlama geliyor?

Uzmanlar Merkez Bankası'nın 300 baz puanlık faiz artışını sozcu.com.tr için değerlendirdi. Uzmanlar inşaat sektörünün artışlardan etkileneceğini söylerken Merkez'in 7 Haziran'da yeni bir hamle yapabileceğini de belirtiyor. Faiz hamlesi Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde ekonominin ısınmasından dolayı enflasyon ve kur yukarı doğru yön alınca ekonomiyi soğutmak ve enflasyonu frenlemek adına merkez bankaları tarafından kullanılıyor. Kredi maliyetleri artıyor.

Faiz artırımı ne anlama geliyor?

Sözcü Gazetesi yazarı Murat Muratoğlu kararın kurun ateşini indirmek için çok olumlu olduğunu söylerken kredi maliyetlerinden ötürü inşaat sektörünün bu faizlerden en çok sıkıntı duyan alan olacağını söyledi. Muratoğlu, “Karar kur için çok olumlu lakin bu artış İktidarın bir numaralı sektörü inşaatın ipini çekti. Zira ya yardan, ya serden vazgeçecekti!” ifadelerini kullandı.

‘İNŞAATIN İPİ ÇEKİLDİ’

İşte Muratoğlu’nun açıklamaları: Merkez Bankası daha fazla kaçamadı, faizi 300 baz puan artırdı. Doğru olanı yaptı lakin çok geç kaldı, batan battı!  Madem yapabiliyordu, neden daha önce toplanmadı?

Kurlar bu kadar tırmandıktan sonra faiz artırımı yaptı? Bunu 10 gün önce yapsaydı kurlar hiç bu kadar artmasaydı… Dolar pozisyonu almanın maliyeti arttı. Bu faizler muhtemelen seçime kadar idare eder.

Karar kur için çok olumlu lakin bu artış İktidarın bir numaralı sektörü inşaatın ipini çekti. Zira ya yardan, ya serden vazgeçecekti!

Şimşek net konuştu: Tekrar güven kazanmanın vakti İlginizi Çekebilir Şimşek net konuştu: Tekrar güven kazanmanın vakti

‘7 HAZİRAN’DA EK BİR KARAR DAHA ÇIKABİLİR’

GCM Foreks Araştırma Uzmanı Enver Erkan ise Merkez’in kararını kur açısından olumlu bulurken sadeleşme adımlarının da gelmesinin piyasa açısından iyi olabileceğini söyledi. Erkan sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada Merkez’in 7 Haziran’daki olağan Para Politikası Kurulu’nda ek bir karar daha alabileceğini belirtti. İşte Erkan’ın yorumları:

300 baz puan kayda değer bir artış. Eğer Merkez Bankası buna ek olarak sadeleşme yönünde adım atsa iyi olurdu. Piyasa reaksiyonu 4.55'e kadar gerileme sağlandı ilk etapta bunun sürüp sürmeyeceği önemli. İlk reaksiyon olarak TL olumlu etkilendi. Kurda denge nerede olacak? Politika açıklamasına bakıyoruz Merkez Bankası son zamanlardaki sağlıksız fiyat oluşumları ve enflasyon beklentilerindeki yükseliş çerçevesinde faiz artırdığını belirtiyor. Bundan sonra bütün araçları kullanacağım diyor.

7 Haziran'daki olağan toplantıda da ek bir adım atma ihtimalini saklı tutuyor. Fiyatlama davranışlarına bağlı bundan sonra. TL yeniden değersizleşme trendine girecek olursa. Ek bir adım gelebilir. Olay fiyatlama davranışları ne şekilde olacak.

FAİZ ARTIRIMI NE DEMEK?
Merkez Bankaları ülkelerin para politikalarını belirler. Hem ne kadar para basılacağına karar verir hem de bankalara verilen borç paraların faizleri belirlerler. Merkez'in bugünkü son kararına göre bankalara verilecek borç paralar için yüzde 16.5 faiz isteyecekler. İstenen faiz yükseldikçe bankalarda bunu müşterilerine yansıtır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde faiz silahı ısınan ekonomiyi soğutmak için kullanılır. Faizler yukarı çıkınca ekonomik aktivite yavaşlar dolayısıyla enflasyonun gerilemesi beklenir. Yüksek faizler büyüme politikalarını da olumsuz etkiler.
Merkez 300 puan faiz artırdı İlginizi Çekebilir Merkez 300 puan faiz artırdı Profesör Ümit Özlale: Artık açıklamaların bir anlamı yok İlginizi Çekebilir Profesör Ümit Özlale: Artık açıklamaların bir anlamı yok Profesör Seyfettin Gürsel: Dış komplonun olduğunu iddia etmek abes İlginizi Çekebilir Profesör Seyfettin Gürsel: Dış komplonun olduğunu iddia etmek abes

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...