İsrail ile ticaret one minute demedi

Filistinlilere sürekli baskı, zulüm ve haksızlık yapan İsrail ile dış ticaret hacmimiz AKP iktidarı döneminde rekor hızla büyüyerek, 2017 yılı itibarıyla 5 milyar dolara dayandı.

İsrail ile ticaret one minute demedi

AKP iktidarı boyunca Türkiye ile İsrail arasında yaşanan siyasi krizler ticari ilişkileri bozmadı, aksine iki ülke arasındaki ticaret hacmi gittikçe arttı. Filistinlilere sürekli baskı, zulüm ve haksızlık yapan İsrail ile Türkiye arasındaki toplam dış ticaretin 2002 yılında 1.4 milyar dolar olan hacmi, AKP döneminde rekor hızla büyüyerek 2013 yılında 5 milyar doları aştı, 2014'te 5.8 milyar dolarla rekor kırdı, 2017 yılı itibarıyla da 5 milyar dolara yakın bir düzeyde gerçekleşti. Böylece İsrail ile ticaret 2002-2017 döneminde yüzde 249.4 büyüdü. İsrail ile dış ticaret hacminin 3 milyar 407 milyon doları ihracat, 1 milyar 505 milyon doları ise ithalattan kaynaklandı.

İsrail ile ticaretin “bir dakika” bile kesilmediğini ifade eden CHP'li Umut Oran, İsrail ile ticaretin AKP hükümetleri dönemindeki seyrine bakıldığında Mavi Marmara krizinin yaşandığı Mayıs 2010'dan sonra da ticaretin tam tersine arttığına dikkat çekti. Özellikle, meşhur “one minute” (bir dakika) olayını hatırlatan Umut Oran, 2009'da İsviçre'nin Davos şehrinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda gelişen bu olayın AKP iktidarı-İsrail ilişkilerinin aslını anlamada bir turnusol niteliğinde olduğunu söyledi. Oran, şöyle konuştu:

2014'TE REKOR KIRDI

“Bu olay Erdoğan'ı ‘Filistin dostu' ve ‘kahraman' yaptı ancak 2009'da 2.5 milyar dolara düşen ikili dış ticaret hacmi, 2010'da 3.4 milyar dolara ulaştı. İzleyen dönemde sürekli artan ticaret hacmi 2014'te tüm zamanların rekorunu kırarak 5.83 milyar dolara tırmandı.” “Doğalgaz taşıma ve askeri anlaşmalar ne olacak?” diye soran Oran, “Peki, İsrail karasularındaki doğalgazın Avrupa'ya taşınmasının yanı sıra askeri ve savunma sanayiindeki işbirliği anlaşmaları halen yürürlükte olacak mı' diye sormak gerekmiyor mu?” ifadelerini kullandı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...