Belediyeden bir garip kiralama

Çanakkale’nin Lapseki Belediye Meclisi, 2016 yılında su kuyularını kiralama yetkisini AKP’li belediye başkanı Eyüp Yılmaz’a verdi. Yılmaz da, ilçenin yedek su kaynakları olan su kuyularını özel bir madencilik şirketine kiraladı. İlçenin su ihtiyacı ortaya çıkınca Bayramdere Barajı seçildi. Baraj suyunun arsenikli çıkması üzerine belediye çareyi arıtma tesisi kurmakta buldu. İlçenin su kaynaklarının kiralanma serüvenini CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hicri Nalbant anlattı.

Belediyeden bir garip kiralama

Çanakkale'nin Lapseki Belediyesi Meclisi, 2016 yılının Aralık ayında yaptığı oturumda, ilçe halkının yedek su ihtiyacını karşılayan su kuyularının kiralama yetkisini oy birliği ile AKP'li belediye başkanı Eyüp Yılmaz'a verdi. Yılmaz, bir süre sonra bu su kaynaklarını geçtiğimiz yıllarda altın ve gümüş işletmeciliği yapmak üzere işletme ruhsatı alan özel bir şirkete kiraladı.

SÖZCÜ

SÖZCÜ

SU İHTİYACI BAŞ GÖSTERİNCE…

Şahinli Köyü'nde faaliyet gösteren şirket, ÇED raporuna göre 8 milyon ton cevher işleyecek ve 1 ton cevherin işletilmesi için ise 4 ton su kullanılacak. Lapseki Belediyesi'nin, ilçenin yedek su kaynaklarını madencilik şirketine kiraya vermesinin ardından ilçede su ihtiyacı baş gösterince belediye çareyi yeni su kaynağı olarak Bayramdere Barajı seçildi. Barajdaki suda arsenikli çıkınca belediye çareyi bu kez arıtma tesisi kurmakta buldu.

SÖZCÜ

SÖZCÜ

“BELEDİYE AÇIKLAMA YAPMAK ZORUNDADIR”

Yaşanan su skandalı ile alakalı açıklamalarda bulunan CHP'li İl Genel Meclis Üyesi Hicri Nalbant, Lapseki Belediyesi'nin bu konuda açıklama yapmak zorunda olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: “Lapseki Belediyesi'nce, Lapseki halkının yıllardır içme ve kullanma suyu olarak kullandığı kuyular Belediye Meclisi kararıyla şirkete kiralandı. Bu kuyular yaklaşık 30 yıldır kullanılıyordu. Oysaki bu sular yöredeki toprakların, meyvelerin, sebzelerin, ağaçların, kuşların, börtü böceğin hakkı olan sulardır. Vahşi madencilik için kullanılmamalıdır. Bu suyun nereye, ne amaçla verildiği konusunda Lapseki Belediyesi açıklama yapmak zorundadır.”

Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz,

Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz

 

“ARSENİK DEĞERİ 2 KATI ÜZERİNDE”

İDA Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Bilir Akkuş, ilçe halkının kullandığı bu suyun tahlil edilmesi ve kamuoyuna açıklanması gerektiğini belirterek; “Şu anda Lapseki'nin içme ve kullanma suyu Bayramdere Barajı'ndan karşılanmaktadır. Bayramdere Barajı'nda yapılan su tahlillerinde de suda ki arsenik değeri normal olması gereken değeri 2 katı üzerinde çıkmıştır. Bu nedenle de kullanım suyu olarak kullanılması için arıtma tesisi kurulmuştur. Lapseki, Çardak ve köylerde kullanılan suyun kullanılabilirliğine ilişkin tahliller yapılmalı ve halk bilgilendirilmelidir” dedi.
Tedirgin olan ilçe halkı, belediyenin konuyla ilgili açıklama yapmasını beklerken, Lapseki Belediyesi'nin su kuyularını kaça ve ne kadar süreliğine kiraladığı ise öğrenilemedi.