Sözcü Plus Giriş

Beyoğlu’ndaki bina çöktü!

Beyoğlu Sütlüce'de toprak kayması sonucu çökme tehlikesi geçiren bina saat 12:15 sıralarında çöktü. Çökme anı milyonlarca kişi tarafında canlı yayından izlendi.

null
Güncellenme: 15:10, 24/07/2018

Beyoğlu İmrahor Caddesi üzerinde temel açma çalışması sırasında toprak kayması yaşandı. Kayma nedeniyle altı boşalan ve askıda kalan 4 katlı bina saatler sonra çöktü.
İşte Türkiye’nin sabah saatlerinden itibaren canlı yayında tanıklık ettiği Sütlüce’deki binanın son gününün hikayesi…

bina-3

SAAT 10:00
Bina tahliye edilirken polis çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Cadde de iki taraflı olarak yaya ve araç trafiğine kapatıldı.

Binanın 2 ay önceki hali bu şekildeydi.

Binanın 2 ay önceki hali bu şekildeydi.

SAAT 10:30
Zaman zaman toprak kaymasının devam ettiği gözlendi.

bina-1SAAT 11:00 BELEDİYE BAŞKANI OLAY YERİNE GELDİ

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da olay yerine gelerek yetkililerden bilgi aldı. Yetkililerden bilgi aldıktan sonra bir açıklama yapan Demircan, “1994 yılında yapılmış ruhsatı, iskanı olmayan bir bina. Çökme alanının çevresindeki binalarda bulunanlar tahliye edildi. Binaların elektrik, doğalgaz ve suları kesildi. Çökme tehlikesi bulunan bina için yapılacak bir şey yok. Tek amacımız şu anda bir can kaybının yaşanmaması” dedi.

İlginizi ÇekebilirBinada yaşayanlar gözyaşlarına boğulduBinada yaşayanlar gözyaşlarına boğuldu

 

bina-2SAAT 11:15

BİNANIN SAHİBİ KONUŞTU

Sütlüce’de çöken 4 katlı binanın sahibi  Emin Ertürk, “Arda Turan buraya kardeşi adına bir otel inşaatına başladı. Arkadaşlarla istişare ettik. Biz doğma büyüme buralıyız. Buranın kaya yapısını biliyoruz. Uyardık söyledik. Onlar da profesörlerin burada su çekmeden dolayı burada bir şey olmayacağını sıva çatlağı olacağını belirttiğini söyledi. Ama ben onlara bunların emarelerini söyledim. Belirgin bir şekilde açılma oldu. Resimlerini gösterdik. Çağırdık gösterdik. Ben onları uyardım. Bazen hayatta iki kere iki, dört etmiyor. iki kere iki, dört etmedi. Tek sevincim içinde kimsenin olmadığı. Herkesi tahliye edebildik. Şu anda kimseye zarar gelmeden ne olacaksa olsun. Mal ikinci sırada” diye konuştu.

bina-6GÜRSEL TEKİN: BELEDİYENİN KUSURU

Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan’ın açıklamalarına tepki gösteren CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin “Beyoğlu Sütlüce’de bu binanın yanında hiçbir kontrol yok. Belediye mensuplarının kusuru varken bütün bu kusurlar hiç tartışılmıyor. Sanki doğal bir felaket yaşanıyor gibi lanse ediliyor. Yüzde yüz belediye kusurlu . Kendisinin hesap vermesi gerekirken getirip heyelan bağlanıyor. Son 50 yılın yağmuru deniliyor. Be kardeşim dünyanın her yerinde yağmur yağıyor. Bize özel ithal edilmiş yağmur değil. Bunun kusuru tamamen yöneticilerde.” diye konuştu.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

12:15

Ve saat 12:15’i gösterdiğinde bina büyük bir gürültüyle çöktü.

İlginizi ÇekebilirBeyoğlu'ndaki 'çöktüren inşaat' Arda Turan'ın çıktıBeyoğlu'ndaki 'çöktüren inşaat' Arda Turan'ın çıktı
Yayınlanma Tarihi:10:34,