Sözcü Plus Giriş
NECATİ DOĞRU

Açıkça sorayım!

16 Mayıs 2018

Kendi gücüne tapan ABD Başkanı, Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan edeceğini söylemişti. Sadece 4 ay önceydi. İşte o gün; Medine komutanı Fahreddin Paşa'nın torunu Zeki Türkkan, dedesinden kalan tek miras küçük kutunun içindekileri açıklamıştı.
1 fırça.
1 parça sünger.
1 beyaz şalvar.
1 parça kumaş.
Fahrettin Paşa, 100 yıl önce Medine'de Hz. Muhammed'in mezarını savunurken o beyaz şalvarı giyerek, o fırça ve o süngerle peygamberin mezarını her gün temizlemişti. O kumaş parçası da Hz. Muhammed'in mezar örtüsünden kesilmiş bir manevi armağandı. Osmanlı, Mekke-Medine- Kudüs'ü imkanlarının elverdiği ölçüde “yüksek inanç- üstün ahlak” temeli üstünde savunmuş, korumuştu. Mekke Medine'den, Medine Kudüs' den ayrı düşünülemezdi.
Sonra tarih döndü.
Osmanlı!
Kendini bile koruyamadı.

* * *

Açıkça yazayım.
ABD ve İsrail, kurnaz, güçlü, bilgili, bilmiş, şaşırtan, şarlatan, gözü kanlı, attıkları adımı bilen ülkeler. 4 ay önce Kudüs'te “ABD Büyükelçiliği'nin açılacağını” ilan ettikleri zaman Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda 193 ülke içinde 128'inin bu karara “hayır vereceğini” mutlaka biliyorlardı.
Dünyaya meydan okudular.
Bilerek bu adımı attılar.
Arkasını getireceklerdi.
Arkasını kanlı getirdiler: İsrail'in kanlı ordusu yine çocuklar, kadınlar, sivil Filistinli kurşunlandı.
4 ay boyunca:
İslam ülkeleri unutkan.
Avrupa, kayıtsız.
Biz ne yaptık?
ABD'ye kız!
İsrail'i kına!
Filistin'e ilgisiz kal.
4 ay önce de ateşli nutuklar söylendi, Filistin'de İsrail ve ABD'nin insanlık dışı girişimi liderimizce, özellikle iktidar partisi tarafından iç politikada oyları artırma, safları sıkıştırma, “dava adamı” görünme, dini kullanma malzemesi yapıldı.
Yine aynısı yapılıyor.
Meydanlarda toplanalım. ABD ile İsrail'i kınayalım. Liderlerimiz demeç versin, hazır seçimlere de gidiyoruz, içe propaganda olsun.
Dürüst konuşalım.
Yaptığınız budur.

* * *

Filistin yoksul. Filistin geri kalmış. Filistin muhtaç. Filistin kendi içinde bile sorunlu. Filistin'i “İsrail kadar güçlü, kalkınmış, güvenli bir ülke yapacak modele” ihtiyaç var. Bu model bulunup, samimiyetle çalışılsaydı Filistin, İsrail'in kanlı saldırganlığı karşısında dimdik durabilirdi.
Açıkça sorayım:
Mavi Marmara gemisi olayında olduğu gibi içeride halka propaganda mı satmaktasınız, yoksa Filistin için gerçekten yanıp tutuşmakta mısınız? ABD ve İsrail'e bağırmak dışında modeliniz niçin yok?

sozcu-banner-1
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more