Sözcü Plus Giriş

ABD’den flaş F-35 açıklaması: Türk pilotlara eğitim geçen hafta durduruldu

İngiliz Reuters haber ajansı, ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, Türk pilotlara ABD'nin Arizona eyaletinde F-35 savaş uçaklarıyla ilgili verilen eğitimin beklenenden daha hızlı bir şekilde sona erdiğini yazdı. 

Sozcu.com.tr
07:24 -
ABD’den flaş F-35 açıklaması: Türk pilotlara eğitim geçen hafta durduruldu

Pentagon sözcülerinden Hava Kuvvetleri Yarbayı Mike Andrews, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Bakanlık, Luke Hava Üssü’ndeki Türk pilotların uçuş yapmadığının farkında” ifadesini kullandı.

Andrews, “Türkiye’nin politikasın bir değişiklik olmaksızın, Türk müttefiklerimizle F-35 programına katılımlarını yavaşlatmak konusunda yakın çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERPentagon'dan Akar'a mektup: ABD, Türkiye'yi F-35 projesinden çıkarmaya başladıPentagon'dan Akar'a mektup: ABD, Türkiye'yi F-35 projesinden çıkarmaya başladı

Reuters’a gizlilik kaydıyla konuşan bir ABD’li yetkili ise, Luke Hava Üssü’nde görev yapan bir komutanın geçen hafta Türk pilotlara ve bakım mürettebatına verilen eğitimi güvenlik kaygıları nedeniyle durdurma kararı aldığını söyledi.

Söz konusu yetkili, Türk bakım-onarım personeline yönelik bazı eğitimlerin Florida’daki Eglin Hava Üssü’nde devam ettiğini de sözlerine ekledi.

ABD’de iki Türk pilotun yanı sıra 20 bakım-onarım personeli F-35 hayalet savaş uçaklarıyla ilgili eğitim alıyordu.

İLGİLİ HABERReuters'tan flaş iddia: Ankara'da kaygı varReuters'tan flaş iddia: Ankara'da kaygı var

ABD S-400’LERE KARŞI ÇIKIYOR

Washington Yönetimi, Türkiye’nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi almasına başından bu yana karşı çıkarken, gerekçe olarak da S-400’lerin radarlarının F-35 savaş uçaklarının gizli bilgilerini ele geçirebileceğini öne sürüyor.

Ankara Yönetimi ise ABD’nin kaygısına cevaben S-400’ler ile F-35’lerin birlikte kullanılmasının sağlanabileceğini, bunun için de bir ortak çalışma grubu kurulmasını öneriyor.

İLGİLİ HABERPentagon'un S-400 mektubuna yanıt geldiPentagon'un S-400 mektubuna yanıt geldi

Son olarak Mayıs ayı sonunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında yapılan telefon görüşmesinde konunun gündeme geldiği öne sürülmüştü.

Buna göre; ABD lideri Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın S-400’lerle ilgili çalışma grubu oluşturulması teklifini kabul etmişti.

Ancak dün bir açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, ABD’nin çalışma grubu meselesinde “hiçbir adım atmadığını” söyledi.

İLGİLİ HABER'Trump Erdoğan'ın teklifini kabul etti' iddiası'Trump Erdoğan'ın teklifini kabul etti' iddiası

 

Son güncelleme: 15:11 11.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more