Sözcü Plus Giriş

İbret verici bir fotoğraf

Darbeyle görevinden uzaklaştırılan Mısır'ın demokratik yollarla iktidara gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, bu sabah yerel saatle 05.00'te başkent Kahire'de toprağa verilirken, dünya için ibret verici fotoğraf 4 bin 236 kilometre uzaklıktaki Belarus'un başkenti Minsk'ten geldi.

Sozcu.com.tr
13:45 -
İbret verici bir fotoğraf

67 yaşındaki Mursi, Hamas’la ilişkileri gerekçe gösterilerek casuslukla yargılandığı davanın dünkü duruşması sırasında hayatını kaybetmişti.

Mursi’nin yalnızca ailesi ve avukatlarının katıldığı bir törenle defnedilmesinin ardından sadece birkaç saat sonra, darbeci Abdülfettah es Sisi’yi kahkahalarla gülerken yansıtan fotoğraflar uluslararası ajanslara düşmeye başladı.

İLGİLİ HABERDarbeyle devrilen eski Mısır Cumhurbaşkanı Mursi mahkemede hayatını kaybettiDarbeyle devrilen eski Mısır Cumhurbaşkanı Mursi mahkemede hayatını kaybetti

2013 yılında Mursi’yi darbeyle deviren mevcut Cumhurbaşkanı Sisi, Belarus’un başkenti Minsk’te Belaras Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko tarafından ağırlandı.

Başta ABD olmak üzere birçok ülke tarafından kabul gören Sisi, Lukaşenko ile görüşmesinde sürekli gülerken; o anlar, uluslararası ajansların objektiflerine yansıdı.

Sabah saatlerinde Belarus Başbakanı Syarhey Rumas ile de bir araya gelen Sisi, Mısır’daki Belarus yatırımlarını artırarak, iki ülke arasındaki ilişkileri bilhassa ekonomik ve ticari açıdan güçlendirme konusundaki niyetini dile getirdi.

FOTO: REUTERS

2013 yılında İktidarının ilk yılında kitlesel gösterilerin hedefi olan Mursi, dönemin Genelkurmay Başkanı, bugünün Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi'nin başını çektiği askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmış ve tutuklanmıştı.

Mısır'da 2014'ten bu yana darbeyle yönetime gelen Sisi iktidarda bulunuyor.

DURUŞMADA NE OLDU?

Mursi, dün başkent Kahire'de Hamas ile temaslarına ilişkin casusluk suçlamasıyla hâkim karşısındaydı.

Yetkililere göre; diğer sanıklarla birlikte tutulduğu ses geçirmez kafesten jüriye hitap etmek için izin isteyen Mursi, yaklaşık beş dakika konuştu. Dakikalar sonra ise duruşmaya ara verildiği sırada bayıldı.

Mısır Başsavcılığı, hastaneye kaldırılan Mursi'nin hayatını kaybettiğinin tespit edildiğini açıkladı.

Yetkililer, Mursi'nin ölümüne ilişkin otopsi talimatı verirken, bedeninde yeni, görülebilir yaralanma bulunmadığını savundu.

Mısır devlet televizyonu ölüm nedeni olarak “kalp krizi” bilgisini verdi.

BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ SORUŞTURMA TALEBİ

İnsan Hakları İzleme Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktörü Sarah Leah Whitson, Mursi'nin ölüm haberinin duyulması üzerine Twitter'dan yayınladığı mesajda, “Korkunç ve TAMAMEN öngörülebilir bir ölüm” açıklaması yaptı.

Kahire Yönetimi'ni Mursi'nin yeterli tıbbi tedaviye ulaşmasını engellemekle suçlayan Whitson, daha sonra yaptığı açıklamada da şu ifadelere yer verdi:

“Eski Cumhurbaşkanı Mursi'nin ölümü, hükümetin yıllarca süren kötü muamelesi, uzun tecrit hapsi, yetersiz tıbbi tedavi ve aile ziyaretlerine ve avukatlara erişimine yönelik mahrumiyetin ardından yaşandı.”

İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü, Birleşmiş Milletler'e (BM), bağımsız ve tarafsız soruşturma çağrısı yaptı.

Af Örgütü, Mursi'nin altı yıllık tecrit hapsi süresince ailesiyle sadece üç kez görüşmesine izin verildiğini ve avukatları ve doktorlarıyla görüşmesine müsaade edilmediğini açıkladı.

Üç farklı yargılamada hüküm giyen ve onlarca yıl hapse mahkûm edilen Mursi'nin hakkında verilen bir idam cezası temyiz mahkemesi tarafından bozulmuştu.

Son güncelleme: 15:43 18.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more