Sözcü Plus Giriş

Ukrayna’nın devlet başkanı ünlü komedyen Vladimir Zelenskiy oldu | Vladimir Zelenskiy kimdir?

Ukrayna şaka gibi başarıyı konuşuyor... Sadece geçen yıl siyasete atılan komedyen Vladimir Zelenskiy dün gerçekleşen devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunda zaferini ilan etti. Seçimlere katılımın yüzde 62 olduğu Ukrayna'nın yeni devlet başkanı, "Rakibim Poroşenko da beni tebrik etti" dedi.

07:47 -
Ukrayna’nın devlet başkanı ünlü komedyen Vladimir Zelenskiy oldu | Vladimir Zelenskiy kimdir?

Ukrayna’da düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerinden kısa bir süre önce siyasete atılan Vladimir Zelenskiy, sandıktan zaferle ayrıldı. Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu tarafından yapılan açıklamada ülke genelinde seçime katılım oranının yüzde 62 olduğu belirtildi.

Zelensky, basın toplantısında zaferini ilan etti.

Zelenskiy, siyaset hayatında yeni olmasına rağmen dün gerçekleşen seçimlerden zaferle ayrılarak güçlü rakibi ve seçimlere devlet başkanı olarak giren Poroşenko’yu geride bıraktı. Zelenskiy, sandıkların kapanmasından kısa süre sonra düzenlediği basın toplantısıyla zaferini ilan ederek Poroşenko'nun kendisini tebrik ettiğini bildirdi.

Hayaldi gerçek oldu… Zelenskiy bundan dört yıl önce Halkın Hizmetkarı isimli bir dizide yer almıştı. Dizide Zelenskiy’nin canlandırdığı lise öğretmenı karakteri yolsuzluklara karşı yaptığı bir konuşma internette izlenme rekorları kırınca devlet başkanlığı koltuğunda kendi bulmuştu. Yukarıdaki görüntü ise dün geceden değil, diziden bir sahne.

Poroşenko da kendi seçim karargahında düzenlediği basın toplantısında yenilgisini kabul etti. Siyasetten çekilmeyeceği sinyalini veren Poroşenko, “Yeni başkanın çok güçlü bir muhalefeti olacak” ifadelerini kullandı. Sandık çıkışı anketine göre, Zelenskiy yüzde 73,2 oy alarak devlet başkanlığı yarışını kazanırken Poroşenko ise yüzde 25,3’te kalmıştı. 4 yıl önce “Halkın Hizmetkarı” isimli siyasi komedi içerikli dizi filmde başrol oynayan Zelenskiy, senaryo gereği lise öğretmeniyken yolsuzluklara karşı yaptığı bir konuşması internette izlenme rekoru kıran ve kısa sürede halk kahramanı olarak kendisini devlet başkanlığı koltuğunda bulan bir karakteri canlandırmıştı.

Zelenskiy’nin eşi Olena, eşini ilk tebrik edenlerden biriydi.

Zelenskiy, filmin etkisini de kullanarak 2018'de oynadığı dizinin ismi olan “Halkın Hizmetkarı” partisini kurdu ve bu yılın başında devlet başkanlığına aday olacağını açıkladı. Seçimin 31 Mart’taki ilk turunda Vladimir Zelenskiy yüzde 30,24, Petro Poroşenko da yüzde 15,95 oy almıştı. Adaylardan hiçbirinin yüzde 50’nin üzerinde oy alamaması nedeniyle seçimler ikinci tura kalmıştı.

VLADİMİR ZELENKSKİY KİMDİR?

25 Ocak 1978 tarihinde Ukrayna’nın güneyindeki Kryvy Rih kentinde Yahudi bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Bir süre Moğolistan’da yaşayan Zelenskiy ailesi, yıllar sonra Kryvy Rih’e geri döner. Volodimir’in babası Kiev Ekonomi Üniversitesi’ne bağlı bir fakültede görev aldı.

Volodimir Zelenskiy, 2003 yılında okul arkadaşı Olena Siyashko ile evlendi. Çiftin bu evlilikten Oleksandra adında bir kız çocuğu ile Kyrylo isimli 2013 yılında doğan bir erkek çocuğu var.

Kryvy Rih Ekonomi Enstitüsünde hukuk okuyan Zelenskiy kariyerini farklı bir kulvarda sürdürdü.

Kolej eğitimi aldığı dönemde komedyenlik ve tiyatro faaliyetlerine ilgi duymaya başlayan Zelenskiy, 1990’lı yılların sonunda kurulan Kvartal 95 Studio adlı platformun başına geçti. Bu dönemden sonra birçok oyun ve performansın başaktörü oldu.

Son güncelleme: 09:33 22.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more