Metalde ihracat ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl 10 milyar dolarlık ihracat hedefi ile yola çıkan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), geçen yıl gerçekleştirdikleri ihracat ile yıldızlaşan üyelerini ödüllendirdi. 21 farklı kategoride 64 ödül sahiplerini buldu. İhracatın Metalik Yıldızları 2018 Ödülleri Töreni’nde bu yıl bir ilke imza atılarak, sektör derneklerine ve ülke imajına katkıları olan yetenekli çocuklara ödüller verildi.

Metalde ihracat ödülleri sahiplerini buldu

Geçen yılı 8,2 milyar dolarlık bir ihracat ile kapatan ve 2019 yılında ise 10 milyar dolarlık bir ihracat hedefleyen İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), İhracatın Metalik Yıldızları 2018 Ödül Töreni'nde, geçen yıl gerçekleştirdikleri ihracat ile yıldızlaşan üyelerini ödüllendirdi. İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki'nin ev sahipliğinde, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle'nin katılımıyla gerçekleştirilen, 21 farklı kategoride 64 ödülün sahiplerini bulduğu İhracatın Metalik Yıldızları 2018 Ödül Töreni'nde, bu yıl ilk kez sektörlerine verdikleri katkılarından dolayı sektör Sivil Toplum Kuruluşlarına ve uluslararası başarıları nedeniyle kültür ihracatçısı olarak adlandırılan yetenekli çocuklara ödüller verildi.

İhracatın Metalik Yıldızları 2018 Ödül Töreninde bir ilke imza atılarak ödül verilen başarılı çocuklarımızla ilgili İDDMİB Başkanı Öztiryaki, buna benzer yeteneklerin desteklenmesi gerektiğinin altını çizerek genç yeteneklere olan desteğimizin devam etmesi gerektiğini vurguladı. Sadece mal ihracatı ile değil kültürel alandaki başarılarımızla da ülke markamızı yukarı taşımamız gerektiğini ifade etti.

Bu kapsamda 8 ay önce babasının yönlendirmesiyle piyanoyla tanışan ve Almanya’daki yarışmada Dünya İkincisi seçilen Doğu Balyemez ile Prag'ta düzenlenen keman yarışmasında Dünya Birincisi seçilen Defne Güngör ödül aldı.

“8,2 milyar dolarlık ihracat gurur verici”

Ödül töreninde konuşan T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, 13 yıl önce kendisinin TİM üyesi bir ihracatçı olduğunu hatırlatarak, “Sıkıntılarını çok iyi biliyoruz. Birlikte aşacağız. Dertlerinizi gelin bize anlatın, ancak bunu yaparken empati kurmanızı istiyoruz. Size göre en öncelikli sıkıntınız ne ise onu bize anlatın, ilk önce onu birlikte çözelim” dedi. Sektörün geçen yıl gerçekleştirdiği 8,2 milyar dolarlık ihracatın gurur verici olduğuna dikkat çeken Rıza Tuna Turagay, “İhracatınızı geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 18 oranında artırdınız. Türkiye ihracatı yüzde 1,33 artarken, siz yüzde 4,6'lık bir orana ulaştınız. Dünya ihracatından aldığınız pay yüzde 1,5 olurken, Türkiye'nin payı ise yüzde 0,9. Bu rakamlar aslında sektörde katma değer olarak ne kadar önemli bir rol oynadığınızı gösteriyor. Bu gerçekten de bizleri gururlandırıyor” dedi.

21 kategoride ödüller sahiplerini buldu

21 kategoride yarışan 64 ödül sahibi arasında; Sistem Alüminyum Sanayi ve Ticaret A.Ş. Alüminyum Çubuk ve Profiller Kategorisi, Asaş Alüminyum Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Alüminyum Yassı Ürünler Kategorisi, Arslan Metal ve Plastik San. Dış Tic. Ltd. Şti. Alüminyumdan Mamül Ürünler Kategorisi, Arslan Alüminyum A.Ş. Alüminyum Döküm Mamüller Kategorisi, Sarbak Metal Ticaret ve Sanayi A.Ş. Bakır Çubuk ve Profil Kategorisi, Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayi ve Ticaret A.Ş. Bakır Tel ve Örme Halatlar Kategorisi, Altek Döküm Hadde Mamülleri San. ve Tic. A.Ş. Bakır Yassı Ürünler Kategorisi, Mehtap Mutfak Eşyaları Sanayi ve Ticaret A.Ş. Alüminyum Mutfak Eşyası Kategorisi, Öztiryakiler Madeni Eşya San. ve Tic. A.Ş. Endüstriyel Mutfak Kategorisi, İsfa Metal Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. Paslanmaz Çelik Mutfak Eşyası Kategorisi, Sistem Metal Yapı Reklam Malzemeleri ve İnşaat San. Tic. A.Ş. Alüminyum İnşaat Malzemeleri Kategorisi, Asil Krom Evye San. ve Tic. A.Ş. Demir Çelik İnşaat Malzemeleri Kategorisi, Vorne Pencere Kapı Sistemleri Pazarlama Dış Ticaret A.Ş. Binalar ve Cephe İçin Metal Aksamlar Kategorisi, Kale Kilit ve Kalıp San. A.Ş. Metal Hırdavat Kategorisi, Trakya Döküm San. ve Tic. A.Ş. Demir Çelik Döküm Mamüller Kategorisi, Asa Kaynak Ve Metal Alaşımları San. ve Tic. A.Ş. Kaynak Malzemeleri Kategorisi, Sarten Ambalaj San. ve Tic. A.Ş. Metal Ambalaj Kategorisi, Vestel Ticaret A.Ş. Demir Çelikten Mamül Ürünler Kategorisi, Hmy Teknogon Dış Ticaret A.Ş. Metal Mobilya Kategorisi birincisi seçildi.