Sözcü Plus Giriş

Bursa’da M.S. 6. Yüzyıldan kalma tiyatro bileti bulundu

Bursa İznik’te Roma dönemi Roma antik tiyatro kazılarında o dönemin tiyatro bileti bulundu. Pişmiş topraktan yapılmış yuvarlak para formundaki tiyatro biletinin M.S. 6. yüzyıla ait olduğu öğrenildi. Roma Tiyatrosu, M.S. 2. yüzyılda Roma İmparatoru Trajan tarafından yapılmıştı.

Halil ATAŞ / Bursa
15:13 -
Bursa’da M.S. 6. Yüzyıldan kalma tiyatro bileti bulundu

Bursa’nın İznik ilçesinde 1980’li yıllarda başlayan Roma dönemi antik tiyatro kazıları devam ediyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi desteğiyle kazıları sürdüren arkeolog ve sanat tarihçileri kazılarda pişmiş topraktan yapılmış, yuvarlak para formunda bir tiyatro bileti buldu.

ÇOK ÖNEMLİ BİR KEŞİF

Roma Tiyatrosunun M.S 2. yüzyılda Roma İmparatoru Trajan döneminde yapıldığını söyleyen Doç. Dr. Meriç, “Bithynia Valisi olan tarihçi ve yazar Plinius'un kayıtlarından bildiğimiz tiyatronun, orkestra bölümünde pişmiş topraktan yapılmış yuvarlak para formunda bir tiyatro bileti bulduk. Bu bilet bizim için çok önemli. Bu bize o zamanki seyircilerin tiyatrodaki oyunlara aynı bugünkü gibi biletle girdiğini gösteriyor. Bu buluntu bizi heyecanlandırdı. Bu toprak form bize burada oyunların oynandığını ve oyunlarda bilet kesildiğini gösterdi” dedi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more