İmamoğlu’nun canlı yayın çağrısına Yıldırım’dan olumlu yanıt

Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasında günlerdir devam eden canlı yayın atışmasına Yıldırım'dan olumlu yanıt geldi. Yıldırım, 'İmamoğlu ile canlı yayına çıkacak mısınız?' sorusuna "daha önce de söylemiştim olabilir demiştim" diye yanıt verdi. Yıldırım, CHP'nin, YSK'nın 23 Haziran seçimi için oluşturduğu sandık kurulu listesinde yine kamu görevlisi olmayan kişilerin bulunduğu iddiasına da ilginç bir yanıt verdi. Yıldırım, AKP'nin bu konudaki itirazıyla YSK'nın 31 Mart İstanbul seçimlerini iptal ettiğini unutmuş olacak ki CHP için "İtiraz etsinler değiştirsinler" dedi.

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım,  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile birlikte, cuma namazını Beyoğlu’nda Arap Camisi’nde kıldı.
Cuma namazının ardından Oktay ve Yıldırım, esnaf ve vatandaşları da ziyaret ederek sohbet etti.

Ziyaret sırsında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’yla beraber televizyon programına çıkma konusuna ilişkin, “Olabilir tabii. Onlar konuşulur kararlaştırılır. Tek başına olmaz.” dedi. “Karar vermek için düşünüyor musunuz?” sorusuna Yıldırım, “Gerekirse düşünülür. Daha günümüz
var.” karşılığını verdi.

“CHP İTİRAZ ETSİN”

“CHP’nin, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) oluşturduğu sandık kurulu listesinde yine kamu görevlisi olmayan kişilerin bulunduğu iddiasına” ilişkin soru üzerine ise Yıldırım, şunları kaydetti:  “İtiraz etsinler değiştirsinler. Listeler önceden verilmiyordu artık veriliyor. Önceden yanlış yaptıkları için şimdi Seçim Kurulu karar aldı, partilere listeleri veriyor. Partiler de uymayanları değiştirtiyor. Bu normal bir şey.”  Yıldırım, “Yine kamu görevlisi olmayan kişilerin olması durumunda seçim tekrarı olur mu?” sorusunu ise “Ne alakası var. Bunu değiştirmek için zaman var. İtiraz edecekler. İstanbul’da kamu görevlisi ihtiyacı 7 katı var.” diye yanıtladı.

Oysa YSK, AKP’nin itirazı üzerine ‘sandık kurulunda memur olmayan üyeler var’ gerekçesi ile Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı 31 Mart seçimlerini iptal etmiş ve tekrar edilmesi kararı vermişti. AKP adayı Binali Yıldırım’ın sözleri ‘seçimin neden iptal edildiğini unutmuş olmalı ki CHP’nin itiraz etmesi gerektiğini söylüyor’ yorumlarına neden oldu.