Sözcü Plus Giriş

Nobel Edebiyat Ödülü’nün Peter Handke’ye verilmesine tepki yağıyor

2019 Nobel Edebiyat Ödülü'nün Bosna soykırımını inkar eden Peter Handke’ye verilmesine tepki yağıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra AKP ve CHP de ödülün Handke’ye verilmesine sert tepki gösterdi.

00:04 -
Nobel Edebiyat Ödülü’nün Peter Handke’ye verilmesine tepki yağıyor

2019 Nobel Edebiyat Ödülü'nün Bosna soykırımını inkar eden Peter Handke'ye verilmesine tepki yağıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “On binlerce Müslümanın kanını döken bir caniyi savunan, öven bir şahsın böyle bir ödüle layık görülmesi, utanç vericidir, rezalettir. Çünkü bunların hakkı, hakikati, adaleti ve insani değerleri savunmak gibi bir dertleri asla yoktur. Böyle bir hassasiyetlerinin olmadığını Nobel edebiyat ödülünü Bosna soykırımını inkar eden bir faşiste vererek tekrar göstermişlerdir.” dedi.

İLGİLİ HABERErdoğan'dan dünyaya Nobel çağrısı!Erdoğan'dan dünyaya Nobel çağrısı!

ERDOĞAN’IN SÖZLERİNE AÇIKLIK GETİRİLDİ

İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Erdoğan’ın Nobel ödülleri ile ilgili kafaları karıştıran “Türkiye'den teröriste ödül vermişlerdir” ifadelerinin Orhan Pamuk’a yönelik olmadığını belirterek “Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye düşmanı ideolojik yaklaşımları ve terör faaliyetleri bilindiği halde Nobel'e aday gösterilen ya da farklı uluslararası örgütlerce ödüllendirilen isimleri kastetmiştir. Cumhurbaşkanımız burada esasen Avrupalı kurum ve kuruluşların ideolojik yaklaşımlara dayanan ödül sistemlerini eleştirmiş, ırkçılığı ve terörizmi ödüllendiren iki yüzlülüğe vurgu yapmıştır.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERTürkiye'nin protesto ettiği yazar Nobel Ödülünü aldı!Türkiye'nin protesto ettiği yazar Nobel Ödülünü aldı!

AKP SÖZCÜSÜ DE ELEŞTİRDİ

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Avusturyalı yazar Peter Handke’e Nobel edebiyat ödülü verilmesine ilişkin, “Bir insanlık suçlusunu aklama utancı ile lekelenmiş, Nobel ödülünün saygınlığına da gölge düşürmüştür.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERErdoğan'ın 'Nobel' açıklaması kafaları karıştırdı: Kim terörist?Erdoğan'ın 'Nobel' açıklaması kafaları karıştırdı: Kim terörist?

CHP’DEN HANDKE TEPKİSİ

CHP Grup Başkanvekili Özkoç, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Özkoç, Nobel Edebiyat ödülünün Peter Handke'ye verilmesine tepki göstererek, “Soykırıma karşı olan herkes şiddetle kınıyor. Kendi işinizde başarılı olabilirsiniz, iyi bir yazar olabilirseniz ama insan değilseniz, vicdan sahibi değilseniz yüreğiniz mazlumdan yana değilse bunun bir karşılığı yoktur. Nobel Edebiyat ödülü leke almıştır, sahibi Peter Handke'dir” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERHırvatistan da Nobel Ödül Töreni'ne katılmayacak!Hırvatistan da Nobel Ödül Töreni'ne katılmayacak!

“AHLAKİ DEĞERLER AYAKLAR ALTINDA”

MSB’den yapılan açıklamada ise “Tüm tepkilere rağmen, Boşnak kardeşlerimize soykırım uygulayan Miloseviç'in destekçisi Peter Handke'ye 2019 Nobel Edebiyat Ödülü verilmesiyle tüm insani ve ahlaki değerler ayaklar altına alınmıştır.” denildi.

İLGİLİ HABERSon dakika... Türkiye'den Nobel'e protesto!Son dakika... Türkiye'den Nobel'e protesto!

“SOYKIRIM ÖDÜLLENDİRİLDİ”

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsic, Peter Handke’ye Nobel Ödülü verilmesine ilişkin, “Bugün soykırım ödüllendirildi.” dedi.

İLGİLİ HABERMilli Savunma Bakanlığı'ndan 2019 Nobel Edebiyat Ödülü'nün Peter Handke'ye verilmesine sert kınamaMilli Savunma Bakanlığı'ndan 2019 Nobel Edebiyat Ödülü'nün Peter Handke'ye verilmesine sert kınama

BOYKOT TALİMATI

Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakan Vekili Gent Cakaj, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Savaş suçlarının gerekçelendirilmesi ve övülmesinin, bölgede hüküm sürmesi gereken uzlaşma ruhuna engel olduğuna derinden ikna olarak, Arnavutluk'un İsveç Büyükelçisi'ne, Peter Handke'ye Nobel Edebiyat Ödülü'nün verileceği töreni boykot etmesi talimatını verdim.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERŞaşkına çeviren olay: NATO'yu Nobel'e aday gösterdilerŞaşkına çeviren olay: NATO'yu Nobel'e aday gösterdiler

Avusturyalı yazar Peter Handke’ye Nobel Edebiyat Ödülü verilmesi, İsveç’in başkenti Stockholm’de protesto edildi.

İLGİLİ HABERPeter Handke kimdir, kaç yaşındadır?Peter Handke kimdir, kaç yaşındadır?

KOSOVA KATILMADI

Kosova Dışişleri Bakanı Behçet Pacolli 2019 Nobel Ödül Töreni´nde Peter Handke’nin almış olduğu ödülün kabul edilemez olduğunu, bu yüzden Kosova Cumhuriyeti’nin bu etkinliği protesto ederek katılmayacağını belirtmişti.

İLGİLİ HABER2019 Nobel Edebiyat Ödülü Peter Handke'nin oldu2019 Nobel Edebiyat Ödülü Peter Handke'nin oldu

Türkiye’nin Stockholm Büyükelçisi Hakkı Emre Yunt, Peter Handke’den dolayı Nobel Ödül Töreni’ne katılmayacağını açıklamıştı.

Son güncelleme: 00:53 11.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more