Sözcü Plus Giriş

Kritik muhtıra TBMM’de kabul edildi

Türkiye ve Doğu Akdeniz için kritik önemde olan Türkiye ile Libya Arasında Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası TBMM'de jet hızı ile onaylandı. Önce Dışişleri Komisyonunda benimsenen muhtıraya ilişkin kanun teklifi hemen Genel Kurula sevkedildi ve 293 kabul 13 ret oyu ile benimsendi. Mutabakat muhtırasına AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti destek verdi. Böylelikle teklif hem komisyonda hem de genel kurulda aynı gün görüşülüp kanunlaştı.

Veli TOPRAK
19:27 -
Kritik muhtıra TBMM’de kabul edildi

TBMM’deki görüşmelerde İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Sezgin, ”Doğu Akdeniz ve Kıbrıs çevresinde Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının ve çıkarlarının ihlali ve gasbı girişimi vardır, buna izin verilemez. Ancak Doğu Akdeniz ülkeleriyle ilişkilerimiz maalesef hazindir. Bu, düpedüz diplomatik maharet noksanlığıdır, vizyonsuzluktur” dedi.

İLGİLİ HABERTBMM'de CHP'lilerle MHP'liler arasında kavga!TBMM'de CHP'lilerle MHP'liler arasında kavga!

 

AHLAKİ VİCDANİ HUKUKİ

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir ise ” Bu muhtıra, Doğu Akdeniz'de sadece Türkiye'yi değil, diğer tarafları da ilgilendiren gayrihukuki çabaları ortadan kaldırmaya yönelik ahlaki, vicdani ve hukuki bir gayrettir. Bu anlaşma, iki ülkenin egemenlik haklarını özellikle de Yunanistan'a karşı koruma çabasıdır. Önümüzdeki yüz yıllarda dahi milat kabul edilebilecektir” dedi.

İLGİLİ HABERİYİ Partili Türkkan'dan kadın cinayetleri tepkisi: Artık yeterİYİ Partili Türkkan'dan kadın cinayetleri tepkisi: Artık yeter

CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç da ”Bu adım doğru ancak gecikmiş bir adımdır. Türkiye'nin ulusal çıkarları söz konusu olduğunda-bu anlaşmada olduğu gibi her zaman getirilen teklifin de yanındayız” açıklaması yaptı. AKP Denizli Milletvekili Cahit Özkan da ”’Bu mavi vatandır. Türkiye-Libya arasında Akdeniz'i tam ortasından ve Güney Kıbrıs'ı da aşağısından tamamen içine alacak şekilde serbest ticaret alanı inşa edilecek, silaha, savaşa, kana, gözyaşına bağlı olarak değil, bölgesel ve küresel barışı inşa edecek, hem ülkemizin çıkarlarını hem de bütün bölge halklarının hakkını da güvence altına alacak bir çalışmadır” dedi.

Son güncelleme: 11:55 08.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more