Sözcü Plus Giriş

Volkswagen eski CEO’suna şok suçlama!

Brunswick savcıları yaptığı açıklamada, eski Volkswagen CEO'su Martin Winterkorn'un dizel motorlu araçların emisyon sonuçlarını manipüle etmesiyle alakalı bağlantısından dolayı hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Bu detaylarla birlikte ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) de Volkswagen eski CEO´su Martin Winterkorn´u dizel araçların emisyon değerleriyle ilgili skandalın araştırılması sırasında yatırımcıları aldatmakla suçladı.

15:05 -
Volkswagen eski CEO’suna şok suçlama!

Alman savcılığından yapılan açıklama diğer dört yönetici hakkında da suçlamalar olduğu yönünde. Ayrıca beş farklı üst düzey yönetici ise dolandırıcılık ve rekabet yasasının ihlali iddiasıyla suçlanıyor. Winterkorn Amerika ve Avrupa’daki müşterilerine yaptığı durumu açıklayamadığı için ciddi dolandırıcılıkla suçlanıyor.

Volkswagen markası dünya çapında yüz binlerce otomobilini geri çağırdı ve yazılımlarını güncelledi. Ayrıca marka milyar Euro seviyesinin üzerinde cezalar ödedi.

Bu detaylarla birlikte ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) de Volkswagen eski CEO´su Martin Winterkorn´u dizel araçların emisyon değerleriyle ilgili skandalın araştırılması sırasında yatırımcıları aldatmakla suçladı.

SEC´e göre, Volkswagen yatırımcılara ve yatırımcılara araç kalitesi, çevresel uygunluk ve şirketin finansal durumu hakkında yanlış ve yanıltıcı açıklamalar yaptı. SEC’in Yönetici Yardımcısı Stephanie Avakian, “Volkswagen emisyon hilesini, milyarlarca dolarlık tahvilleri yatırımcılara şişirilmiş fiyatlarla satılırken sakladı” dedi.

(REUTERS-DHA)

İLGİLİ HABER400 bin kişi Volkswagen davasına müdahil oldu400 bin kişi Volkswagen davasına müdahil oldu
Son güncelleme: 16:37 15.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more