Coronaya yakalanan Trump hastaneden taburcu edildi

Başkan Donald Trump, Corona virüsü nedeniyle tedavi gördüğü Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi'nden taburcu edildi.

Coronaya yakalanan Trump hastaneden taburcu edildi

Trump, hastanenin çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlamadı, ancak eliyle iyi olduğuna işaret etti ve ”Teşekkür ederim” dedi. Maskesi takılı olarak hastaneden çıkan Trump, kimseden yardım almadan merdivenleri inerek kendisini Beyaz Saray’a götürecek helikoptere taşıyan araca kadar yürüdü. Daha sonra Trump başkanlık helikopteriyle Beyaz Saray’a ulaştı.

 

Doktoru: “Tehlike henüz tamamen geçmiş değil ama taburcu olabilir “

Başkan Trump’ın doktoru Sean Conley Pazartesi günü gazetecilere verdiği son brifingde de, Trump için “tehlikenin henüz tamamen geçmemiş olabileceğini ancak Başkan’ın taburcu olabilme kriterlerinin tamamını karşıladığını” söyledi.

Dr. Conley, “Son 24 saatte Başkan’ın sağlık durumu ilerleme göstermeye devam etti” ifadesini kullandı.

Başkan Trump’ın herhangi bir solunum şikayetinin de bulunmadığını belirten Conley, “Tehlikeyi henüz tamamen atlatmamış olabilir ancak ben ve ekibim şu noktada görüş birliği içindeyiz: bütün değerlendirmelerimiz ve en önemlisi de sağlık durumu Başkan’ın evine güvenle dönebilmesini destekliyor. Orada 7 gün 24 saat birinci sınıf tıbbi bakım görecek” diye konuştu.

Doktor Conley, Trump’ın “son 24 saatte hastaneden taburcu olma konusunda tüm standart kriterleri karşıladığını” belirterek, 72 saati aşkın süredir Başkan Trump’ın ateşinin çıkmadığını ve oksijen seviyelerinin de normal olduğunu belirtti.

Cuma akşamından bu yana hastanede tedavi altında bulunan Başkan Trump, Corona virüsü enfeksiyonu tedavisinin iyi gittiğini göstermek ve kamuoyunun içini rahatlatmak için bir dizi video görüntüsü yayınladı.

Trump, Pazar günü Twitter üzerinden yayınladığı videoda, “Bu çok ilginç bir serüven. COVID hakkında çok şey öğrendim” dedi.

Doktorları, Trump’ın sağlık durumunun iyiye gittiğini ve Pazartesi günü Beyaz Saray’a geri dönebileceğini söyledi.

74 yaşındaki Trump, bir tür kortizon ilacı olan deksametazon ile tedavi ediliyor. Deksametazon, en ağır seyreden Corona enfeksiyonu vakalarının tedavisinde kullanılan bir kortikosteroid. Trump’a ayrıca damar yoluyla beş günlük kür halinde uygulanan antiviral ilaç remdesivir de veriliyor. Başkan, beş günlük remdesivir tedavisinin henüz ikinci gününü tamamladı.

Doktorlar, Trump’ın sağlık durumuyla ilgili açıklama yaptı. FOTO: İHA

“ÖRNEK BİR HASTAYDI”

Doktor Conley, bazı detayları doktor-hasta ilişkisi nedeni ile veremeyeceğini belirterek “Başkan burada olduğu sürece örnek bir hastaydı. Bizi hiçbir konuda zorlamadı” ifadelerini kullandı.

“ATEŞİ 36.7 DERECE”

Trump’ın genel sağlık durumunu gözlemleyen Sean N. Dooley ise yaptığı açıklamada “Başkanın ateşi 36.7 derece, kan basıncı 134-78, kalp ritmi 68 ve oksijen seviyesi yüzde 97'de” ifadelerini kullandı. Bu verilere ve takımın genel değerlendirmesine göre Trump'ın Beyaz Saray'a gitmek için hazır olduğunu belirten Dooley, orada tedavinin devam edeceğini söyledi.

“REMDESIVIR ALDI VE SIKINTI YAŞAMADI”

John Hopkins Tıp Merkezi’nden Doktor Brian Garibaldi yaptığı açıklamada, “Başkan dün gece Remdesivir aldı ve bu konuda bir sıkıntı yaşamadı. Bu akşam 4'üncü doz Remdesevir’i Beyaz Saray'a dönmeden vereceğiz. Son dozu yarın akşam Beyaz Saray'da vermek üzere gerekli hazırlıkları yapacağız” dedi.

SÜREKLİ TEST YAPILIYOR

Salgın Hastalıklar Uzmanı Doktor Jason Baylock, Trump'a sürekli test yapıldığını ve hastalığın yakından gözlemlediğini ifade etti.

Trump, 2 Ekim'de sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile kendisinin ve eşi Melania Trump'ın Covid-19 testlerinin pozitif çıktığını duyurmuştu. Ardından Trump, tedavi için 3 Ekim'de Maryland eyaletine bağlı Bethesda kentinde bulunan Walter Reed Ulusal Askeri Hastanesi’ne kaldırılmıştı.

HASTANE ÖNÜNDE ARAÇLA TUR ATMIŞTI

Trump, özel bir SUV araçla hastane önünde tur amıştı. Bir şoför ve ön koltukta oturan bir yardımcısıyla birlikte araçla Walter Reed önünde tur atan Trump destekçilerine el sallayarak teşekkür etmişti.

Hastane önünde tur atmadan önce Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Trump, “Bu süreçte birçok şeyi yaşayarak öğrendim. Burası gerçek bir okul. Bunu anladım ve çok ilginç bir şey bu ve bunları sizinle paylaşacağım” demişti.

Fakat Trump’ın bu hareketi ABD kamuoyunda gündem oldu. Birçok bilim insanı, siyasetçi ve doktor, Trump’ın bunu bir seçim malzemesine dönüştürmeye çalıştığını söyleyerek ABD Başkanı’nı eleştirmişti.

Walter Reed’de çalışan ve aynı zamanda George Washington Üniversitesi’nde görevli olan doktor James Phillips, “Tamamen gereksiz olan bu araç turuna katılan ve o araçtaki herkes 14 gün zorunlu karantina altına alınmalı. Siyasi bir tiyatro yüzünden hastalanabilirler ve ölebilirler. Trump’ın emriyle bir oyun için canlarını riske attılar. Bu çılgınlık” ifadesini kullanmıştı. İHA

Trump'ın ardından Beyaz Saray Sözcüsü de coronaya yakalandı İlginizi Çekebilir Trump'ın ardından Beyaz Saray Sözcüsü de coronaya yakalandı
ABD beyaz Beyaz Saray Bilim bilim insanı Corona dizi doktor Donald Trump hastane Melania Trump okul Sağlık seçim sosyal medya tiyatro Twitter