Diplomatlar Belarus’u terk ediyor

Belarus’un Polonya ve Litvanya'nın kendisine karşı yıkıcı faaliyetler gösterdiği iddiasıyla topraklarındaki diplomatlarının sayısını azaltmasını istemesi üzerine Polonya 32, Litvanya 5 diplomatını geri çekme kararı aldı.

Diplomatlar Belarus’u terk ediyor

Belarus’ta 9 Ağustos tarihinde yapılan devlet başkanlığı seçimlerini Aleksandr Lukaşenko’nun yüzde 80 oy alarak kazanması sonrası muhalefet seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle sokağa çıkmıştı.

Protestolarda yaşanan şiddet olaylarının ardından uluslararası topluluklar ve birçok batılı ülke Lukaşenko’yu ve seçimleri tanımadığını açıklamıştı.

Belarus Dışişleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada ise, Polonya ve Litvanya'ya Belarus'ta bulunan diplomat sayılarını hızlı bir şekilde azaltmaları çağrısında bulunarak Polonya'ya diplomat sayısını 50'den 18'e, Letonya'ya ise 25'den 14'e indirmesini istemişti.

POLONYA: BELARUS’A CEVAP VERİLECEK

Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Marcin Przydacz bugün yaptığı açıklamada, 32 Polonyalı diplomatın bugün akşam saatlerinde Belarus’u terk ettiğini aktardı.

Söz konusu kararın Belarus Dışişleri Bakanlığının talebi üzerine alındığını bildiren Przydacz, ülkesinin dostane olmayan bu jeste uygun bir zamanda cevap vereceğini vurguladı.

Przydacz, kendilerine tanınan sürenin 9 Ekim’de dolması neticesiyle bugün akşam saatlerinde 32 Polonyalı diplomatın Belarus’u terk ettiğini duyurdu.

Przydacz, “Polonyalı personel sayısına sınırlama getirilmesi dostane olmayan bir jest, Polonya buna uygun bir zamanda, uygun bir şekilde buna cevap verecektir” dedi.

NE OLMUŞTU?

Belarus'ta 9 Ağustos'ta yapılan seçimde Lukaşenko, oyların yüzde 80.1'ini alırken bir öğretmen olan ve muhalefet lideri eşi Sergei Tikhanovsky'nin gözaltına alınmasıyla birlikte bir anda kendini siyaset sahnesinde bulan Svetlana Tikhanovskaya, oyların yüzde 10.12'sini almıştı. Seçimlerden sonra Tikhanovskaya ülkeden kaçma zorunda kalmış ve gösteriler de iyice alevlenmişti.

Başta Avrupa Birliği ve ABD olmak üzere birçok ülke seçimlerin tekrarını isterken Rusya, Belarus'a destek çıkmış ve tatbikat düzenleme kararı almıştı.(İHA)

AB ve ABD'den Belarus kararı! Birçok kişiye yaptırım uygulandı İlginizi Çekebilir AB ve ABD'den Belarus kararı! Birçok kişiye yaptırım uygulandı Belarus'ta ortalığı karıştıran gelişme: AB, Lukaşenko'yu tanımama kararı aldı İlginizi Çekebilir Belarus'ta ortalığı karıştıran gelişme: AB, Lukaşenko'yu tanımama kararı aldı