Dışişleri’nden Kırgızistan açıklaması: Endişe duyuyoruz

Dışişleri Bakanlığı Kırgızistan’da 4 Ekim tarihinde düzenlenen parlamento seçimlerinin ardından meydana gelen olaylar hakkında açıklama yaptı. Bakanlık yaşanan gelişmelerden endişe duyulduğunu belirterek "Bu gelişmelerin tırmanmasının önlenmesi ve seçimlere ilişkin görüş ve tutum farklılıklarının anayasal düzen içinde toplumsal uzlaşı ve sağduyu ile suhuletle çözüme bağlanması en halisane temennimizdir" ifadelerini kullandı.

Dışişleri’nden Kırgızistan açıklaması: Endişe duyuyoruz

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

* Kırgızistan'da 4 Ekim 2020 tarihinde düzenlenen parlamento seçimlerinin ardından meydana gelen gelişmelerden derin endişe duyuyoruz. Bu gelişmelerin tırmanmasının önlenmesi ve seçimlere ilişkin görüş ve tutum farklılıklarının anayasal düzen içinde toplumsal uzlaşı ve sağduyu ile suhuletle çözüme bağlanması en halisane temennimizdir.

* Kırgızistan'ın bu olayları kendi halkının sağduyusu ve dayanışması sayesinde suhuletle çözecek siyasi olgunluğa sahip bulunduğundan şüphe duymuyoruz. Dost ve kardeş Kırgız halkının ve tüm siyasi grupların bu hassas dönemde, Kırgızistan'ın huzur ve refahı için birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğine inancımız tamdır.

NELER YAŞANMIŞTI?

Kırgızistan'da 4 Ekim'de yapılan milletvekili seçimlerinin sonuçlarının açıklanmasının ardından seçim barajını geçemeyen parti üyeleri, seçim sonuçlarını protesto etmek için dün başkent Bişkek'teki Ala Too Meydanı'nda toplanmıştı. Gösterilerde 1 kişinin hayatını kaybettiği, 590 kişinin yaralandığı açıklandı. (İHA)

Kırgızistan'da seçim kaosu İlginizi Çekebilir Kırgızistan'da seçim kaosu