AB Konseyi Başkanı’ndan Erdoğan’a: “Yunanistan’ın yanındayız

Türkiye ile Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz gerilimi tırmanırken, flaş bir iddia Yunan basınından geldi... Bugün AB ülkeleri nezdinde bölgedeki gerilim masaya yatırılmadan önce dün AB Konseyi Başkanı Charles Michel'in dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'la gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, "Yunanistan'ın yanındayız" dediği iddia edildi.

AB Konseyi Başkanı’ndan Erdoğan’a: “Yunanistan’ın yanındayız

Son günlerde tansiyonun tırmandığı Doğu Akdeniz’de bugün kritik gün… Avrupa Birliği ülkeleri, bugün Doğu Akdeniz’de yaşananlarla ilgili bir toplantı düzenlerken Viyana’da da Yunan Dışişleri Bakanı Dendias, ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile bir araya gelecek.

Dün Fransa ve Yunanistan’ın Girit açıklarında tatbikat yaptığı Doğu Akdeniz ile ilgili bir diğer flaş gelişme de dün akşam yaşandı… Avrupa Birliği Konsey Başkanı Charles Michel, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuştu.

ERDOĞAN: HERKESİN KAZANACAĞI FORMÜLDEN YANAYIZ
İletişim Başkanlığı tarafındna yapılan açıklamada, “Görüşmede Doğu Akdeniz’deki gelişmeler başta olmak üzere bölgesel meseleler ele alınmıştır” denilirken, Erdoğan’ın Doğu Akdeniz’deki bütün ülkelerin hakkını koruyan ve herkesin kazanacağı bir formülden yana olduklarını söylemişti.

Fakat Yunan basını, Michel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a söylediklerini ortaya çıkardı. Ülkenin çok okunan gazetesi Kathimerini’ye konuşan kaynaklar, “Michel, AB’nin Yunanistan ve Rum Kesimi’nin yanında olduğunu telefon görüşmesinde söyledi. Michel ayrıca AB’nin eleştirdiği Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşmayı da gündeme getirerek eleştiriyi tekrarladı” ifadesini kullandı.

Gazeteye konuşan kaynaklar, Michel’in Türkiye’nin bölgede tansiyonu artıracak hamlelerden uzak durmasını söylediğini de aktardı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in çağrısıyla birlikte AB Dış İlişkiler Konseyi bir toplantı gerçekleştirecek.

Doğu Akdeniz'deki Fransız-Yunan tatbikatına ABD'den 'endişeliyiz' çıkışı İlginizi Çekebilir Doğu Akdeniz'deki Fransız-Yunan tatbikatına ABD'den 'endişeliyiz' çıkışı