Türkiye-İran sınırında saat 19.00'da, 5.9 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. İran'ın Hoy kentinde meydana gelen deprem Van'da da hissedildi. Türkiye sınırına yakın bir bölgede meydana gelen depreme ilişkin AFAD, açıklama yaptı. Açıklamada, “Bölgede saat 08.53'te 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Meydana gelen deprem sonrası 7’i 4,0 üzeri olmak üzere toplam 66 artçı deprem meydana geldi” denildi.

Loading ...

İran’ın batısındaki Batı Azerbaycan eyaletine bağlı Hoy ilçesinin Zerabad bölgesinde akşam saat 19.00’da 5.9 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Deprem İran sınırında bulunan Van'ın Başkale ilçesinde de şiddetli bir şekilde hissedildi.

AFAD’DAN AÇIKLAMA

AFAD'dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

* İran’ın Hoy şehri yakınlarında Türkiye sınırına yakın bir bölgede saat 08.53’te 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem, ülkemiz sınırına yakın olması sebebiyle Van ili, Başkale ve Saray ilçelerinde de hissedilmiştir. Meydana gelen deprem sonrası 7'si 4,0 üzeri olmak üzere toplam 66 artçı deprem meydana gelmiştir.

* Saat 08.53'de meydana gelen ilk deprem sonrası AFAD'dan 13 arama kurtarma ekibi ile Başkale ilçe jandarma, 112 acil ve UMKE ekipleri olay bölgesine sevk edilmiştir. Alınan bilgilere göre, enkaz altında kalan vatandaşımız kalmadığı için arama kurtarma çalışmaları sonlandırılmış; barınma ve iaşe ihtiyacının karşılanmasına yönelik iyileştirme çalışmalarına başlanmıştır.

* AFAD tarafından 1.160 adet 16.5 m2 çadır, 264 adet 28 m2 çadır, 20 adet 112 m2 genel maksat çadırı, 6.120 adet battaniye, 616 adet yatak, 360 yastık-çarşaf takımı ve 1.200 ısıtıcı olay bölgesine sevk edilmiştir.

İLGİLİ HABERSüleyman Soylu'dan deprem açıklaması

KIZILAY: 694 YAPI AĞIR HASAR ALDI

Kızılay tarafından bölgeye iaşe malzemesi, personel ve araç sevkiyatının yapıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

* Türk Kızılay tarafından bölgeye 3 bin kişilik sıcak yemek ve 500 kumanya dağıtılmış olup, 2 bin kişilik sıcak yemek dağıtımı daha yapılacaktır. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından psiko-sosyal destek ekipleri sevk edilmiştir.

* Bu sabah saat 08.53'te meydana gelen deprem sonrası ilk belirlemelere göre 254 konut ve 297 ahır yıkılmış, 694 yapı ağır hasar almıştır.

* Akşam saat 19.00'da meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki ikinci deprem sonrası, an itibarıyla, can kaybı ve yaralanmaya yönelik olumsuz durum ihbarı olmadığı öğrenilmiştir.

*  Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi (AADYM) Başkale Kaymakamlığında kurulmuş olup sürecin sevk ve idaresi buradan yapılmaktadır.”

Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerektiğini duyuran AFAD, “Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır” çağrısında bulundu.

FOTO: AFAD

SARSINTILAR SÜRÜYOR

İran’ın Türkiye’ye sınır kenti Hoy merkezli artçı depremler devam ediyor. Bölgede saat 19.37’de 3.5, ardından 19.39’da 4, 19.42’de 2.9 ve 19.54’te 4.2 ve 19.56’da 4.3 büyüklüklerinde meydana gelen artçı depremler Van’dan da hissedildi.

VAN VE HAKKARİ’DE HALK SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Akşam saatlerinde korku dolu anlara sebep olan deprem nedeniyle vatandaşlar dışarı kaçtı. Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çocuğunu tedavi etiği sırada depreme yakalanan Adnan Çetin isimli vatandaş korkuyla dışarı kaçtıklarını söyledi.

Çetin, “İçeride muayene oluyorduk, oğlumun sonucunu gösterirken baktım, ayaklarımız birden sallanmaya başladı. Doktora dedim kaçalım, deprem oldu, gerçekten iyi sallandık. Çocuklar çok korktu, mahalleyi aradım evdekiler daha çok sallanmış, hemen hiç beklemedik dışarı çıktık, ne yapacağımızı da bilmiyoruz” dedi.

FOTO: İHA

Türkiye İran sınırındaki Khoy kentinde meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem, Hakkari’nin Çukurca ile Yüksekova ilçelerinde de hissedildi. Deprem anında avizeler sallanırken, bazı vatandaşlar da sokaklara çıktı.

FOTO: İHA

HOY’DAKİ DEPREM VAN’I VURDU: 9 ÖLÜ

İran'ın Hoy şehrinin Kotur ilçesinde sabah 08.53 sıralarında 5.9 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Tahran Üniversitesi Sismoloji Merkezi’nin verilerine göre, 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından en büyüğü 4.1 büyüklüğünde toplam 37 artçı sarsıntının meydana geldiği açıklanmıştı.

Hoy kentindeki deprem, Van'da can ve mal kaybına neden oldu. Van merkez başta olmak üzere birçok ilçede hissedilen deprem Başkale'nin Kaşkol, Güvendik, Gelenler ve Özpınar mahallelerinde ise yıkımlara neden oldu.

Kaşkol ve Gelenler mahallelerinde deprem maddi hasara yola açarken; Özpınar Mahallesi’nde ve Güvendik Mahallesi’nde toplam 9 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. AFAD, UMKE ve ambulansların sevk edildiği bölgede enkaz altından yaralı olarak çıkarılan 31 kişi Başkale Devlet Hastanesinde tedavi altına alınırken, durumu ağır olan 6 kişi ise Van'a sevk edildi. (İHA)

İLGİLİ HABERNaci Görür'den kritik uyarı: 5.8'den daha büyük deprem üretebilir! İLGİLİ HABERTürkiye-İran sınırında 5.9 büyüklüğünde deprem! (Son depremler) Yayınlanma Tarihi: 19:12, 23 Şubat 2020