Sözcü Plus Giriş

Kraliçe Elizabeth onayladı! İngiltere AB’den ayrılıyor

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasını içeren yasa tasarısı Brexit, Kraliçe 2. Elizabeth tarafından onaylandı.

18:13 -
Kraliçe Elizabeth onayladı! İngiltere AB’den ayrılıyor

İngiltere'nin tartışmalı yasa tasarısı Brexit, Kraliçe 2. Elizabeth tarafından onaylandı. İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasını içeren yasa, İngiltere'de yaşayan Avrupa Birliği vatandaşlarının haklarını da koruma altına alıyor.

Ülkede 3 yıldır süren tartışmaların ardından, Boris Johnson'ın Başbakan olarak seçilmesiyle beraber onaylanmasına kesin gözüyle bakılan Brexit sürecinin, 31 Ocak tarihine kadar tamamlanması bekleniyor.

Tasarıya göre Avrupa Birliği’nden ayrılacak İngiltere,

* Avrupa Birliği’nde yaklaşık 30 milyar sterlin ödeyecek

* Ülkede yaşayan AB vatandaşlarının hakları koruyacak

* İrlanda Denizi’nde gümrük noktası oluşturacak

Bu yılın sonuna kadar geçiş sürecine girecek olan İngiltere, Avrupa Birliği kurallarına uymayı sürdürecek.

İLGİLİ HABERAvrupa Birliği'ni korkutan açıklama: İngiltere'den sonra onlar da ayrılığı konuşuyorAvrupa Birliği'ni korkutan açıklama: İngiltere'den sonra onlar da ayrılığı konuşuyor

İngiltere’de eski başbakan Theresa May, AB ile vardığı Brexit Anlaşması’nı Parlamento’dan geçirememişti.

May bunun üzerine istifa etmiş; Boris Johnson Temmuz ayında Muhafazakar Parti lideri seçilip, İngiltere Başbakanı olmuştu. (İHA-BBC Türkçe)

İLGİLİ HABERİngiltere Harry ve Boris'i konuşuyor! 'Açaydım kollarımı...'İngiltere Harry ve Boris'i konuşuyor! 'Açaydım kollarımı...'

 

Son güncelleme: 09:11 30.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more