Sözcü Plus Giriş

Lübnan’da yeniden Hariri dönemi! Hükümet kurma görevini aldı

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, 1 yıl önce ülkede çıkan yolsuzluk karşıtı gösterilerden sonra istifa eden eski Başbakan Saad Hariri'ye hükümeti kurma görevi verdi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 11:38, 27/10/2020
Lübnan’da yeniden Hariri dönemi! Hükümet kurma görevini aldı

Lübnan’da ekonomik kriz ve yolsuzluk karşıtı protestolar nedeniyle geçtiğimiz yıl istifa eden Başbakan Saad Hariri göreve geri dönüyor.

Hariri’nin istifasından bu yana ülkedeki kaos ortamı bir türlü dinmiş değil. Başkent Beyrut'ta 4 Ağustos'ta meydana gelen amonyum nitrat patlamasının ardından 190 kişi hayatını kaybetmiş ve kriz daha da büyümüştü.

DİYAB VE EDİP DİRENEMEDİ

Yaralar sarılmaya çalışılsa da Hariri’den koltuğu devralan ancak baskılara dayanamayan Başbakan Hasan Diyab görevi bıraktı. Cumhurbaşkanı Mişel Avn yeni hükümet kurulana kadar Diyab'dan görevini sürdürmesini istese de bu talebi karşılık bulmadı.

Ardından Lübnan'ın Almanya Büyükelçisi Mustafa Edip yeni hükümeti kurması için görevlendirildi. Ağustos ayının sonunda Başbakan olan Edip, kabineyi oluşturmada engellere takılınca 29 Eylül’de istifa etti.

Bugün ise aradan geçen yaklaşık 1 yıllık sürecin ardından ibreler yeniden Hariri lehine döndü. Cumhurbaşkanı Avn, Diyab’dan boşalan koltuğa Hariri’nin geleceğini açıkladı. Hükümet kurma görevini alan Hariri’nin en kısa sürede harekete geçmesi bekleniyor.

İlginizi ÇekebilirBeyrut'taki patlamadan yeni görüntüler! Dehşet en mutlu günlerinde yakaladıBeyrut'taki patlamadan yeni görüntüler! Dehşet en mutlu günlerinde yakaladı

 

İlginizi ÇekebilirBeyrut'taki patlamayla ilgili amonyum nitratın alıcısı konuştu: Siparişi biz verdik ama...Beyrut'taki patlamayla ilgili amonyum nitratın alıcısı konuştu: Siparişi biz verdik ama...
Yayınlanma Tarihi:14:10,