Yeni corona virüsü tehlikesi! ‘İnsanlara bulaşma ihtimali yüksek’

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir araştırma COVID-19 pandemisi sona ermeden diğer bir corona virüsü pandemisinin insanları tehdit ettiğini ortaya çıkardı.

Yeni corona virüsü tehlikesi! ‘İnsanlara bulaşma ihtimali yüksek’

Kuzey Carolina Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan ve ABD Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri PNAS’ta yayımlanan araştırma, 2016’dan beri domuzlarda görülen bir corona virüsü türü olan SADS-CoV’un insanlara bulaşma riskinin çok yüksek olduğunu tespit etti.

Euronews’te yer alan habere göre ilk olarak yarasalarda görülen ve 19. yüzyıldan itibaren ise domuz başta olmak üzere diğer memelilerde rastlanan SADS-CoV (“Swine acute diarrhea syndrome coronavirus”, Domuz akut ishal sendromu corona virüsü) domuzlardaki çok yüksek ölüm oranı ile dikkat çekiyor.

“İNSANLARA BULAŞMA İHTİMALİ YÜKSEK”

Özellikle yeni doğan domuz yavrularında çok etkili olabilen virüs 5 günlük yavrularda kusma ve ishal olarak kendini gösteriyor ve yüzde 90 ölüm oranına ulaşabiliyor.

Bir ‘sentez’ SADS-CoV virüsü üzerinde yapılan araştırma ise hastalığın birçok insan akciğer ve bağırsak primer hücresinde yayılabildiğini ortaya koydu.

Bu sebeple araştırmacılar tıpkı COVID-19’da olduğu gibi SADS-CoV’un da insanlara bulaşması durumunda çok ölümcül olabileceğini belirtti.

Bununla birlikte araştırmacılar, COVID-19 tedavisinde büyük tartışmalara neden olan Remdesivir adlı ilacın SADS-CoV’a karşı etkili olabileceğini belirtti. İlacın virüsün in vitro çoğalımını engellediği belirtildi.

Coronada 2000 vakayı aştık! Kurban Bayramı etkisi... İlginizi Çekebilir Coronada 2000 vakayı aştık! Kurban Bayramı etkisi... Çin'de ilk kez ortaya çıktı! Corona virüsü dondurulmuş gıdada canlı kalabiliyor İlginizi Çekebilir Çin'de ilk kez ortaya çıktı! Corona virüsü dondurulmuş gıdada canlı kalabiliyor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Amerika Amerika Birleşik Devletleri canlı Çin Corona coronavirüs domuz kurban Ölüm Ramazan
Loading...