Çiftçiler Erdoğan’a seslendi: Hacizler durdurulsun

Tarım Kredi Kooperatifi'nden aldıkları kredileri ödeyemedikleri için traktörlerine haciz gelen Düzceli çiftçiler traktörleriyle konvoy yaparak seslerini duyurmaya çalıştı. "Kazancımız faizlere yetmiyor" diyen çiftçiler Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenerek hacizlerin durdurulmasını istedi.

Türkiye’nin dört bir yanında çiftçiler, Tarım Kredi Kooperatifleri ve bankalara olan borçları nedeniyle traktörlü eylem düzenliyor. Çiftçilerin son durağı Düzce oldu. Çevre köylerden traktörleriyle korna çalarak, konvoy halinde Düzce’nin Gölormanı Köyü’ne gelen çiftçiler, burada basın açıklaması yaptı.

“KAZANCIMIZ FAİZE YETMİYOR”

Basın açıklamasını okuyan Düzceli çiftçi Alaattin Ay, şu ifadelere yer verdi:

*Bizim devletimizden ve cumhurbaşkanımızdan istediğimiz, Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Bankası ve diğer bankaların faizinin silinmesi ve 5 yıl yayılarak bir ödeme planı sunulması.

*Daha sonra girdi maliyetlerimizin düşürülmesi ve yaşanabilir bir hayat standartlarında bir yaşam sürmemizi sağlayacak gelir elde edebilmemizin yolunun açık duruma getirilmesini istiyoruz.

*Bugünkü şartlarda kazancımız, Tarım Kredi Kooperatifi faizine yetmiyor. Bizlerin tarım ve hayvancılık yapmamızı istiyorsanız, şartlarımızın revize edilip tarım ve hayvancılık yapılabilir hale gelmesi lazım. Biz çiftçi kardeşlerimiz ülkemizi, vatanımızı seviyor, bu ülke için üretmek istiyoruz. Bize lütfen yardımcı olsun.

“TARIM BİZLER İÇİN LÜKS SEKTÖR OLMAYA BAŞLADI”

*Bugün 80 beygir bir traktör alsak 250 bin lira ve bu da en düşüğü. Ekipmanları da çok pahalı. Tarım bizler için lüks sektör olmaya başladı. Sonuç olarak bizlerin sorunlarımızın dinlenmesini, çözüme ulaştırılmasını istiyoruz.

*Ovamızda ağaçların çoğaldığını görüyorsunuz. Bunun sebebi tarımdan kaçan çiftçilerimizdir. Çiftçi üretimde kazanamadığı için ovalarımız kavak ağaçlarıyla dolmaya başladı.

*Şu an ekilebilir arazilerimiz sıfır noktasına kadar düşecek böyle giderse. Kavak ağaçları bizim önümüzü 10 yıl kapatıyor. Özellikle tarımla ilgili yaptığınız politikalar daha sonuç alabilir şekilde olursa bizi sevindirecektir. Lütfen bizimle ilgilenin.

“TRAKTÖRÜ SATARAK BORCUMU ÖDÜYORUM”

Bir başka çiftçi ise, “Ben Tarım Kredi borcumu traktörü satarak ödemeye çalışıyorum. İndirim olacak dediler, olmadı. Tarım Kredi çiftçiye destek demektir ama destek oldukları yok. Aldığım 30 bin lira olmuş 98 bin lira. Ben traktörümü sattım ve tarım kredi borcumu ödedim. Bundan sonra nasıl tarım işleri yapacağım?” şeklinde konuştu.

“SUDAN’A DEĞİL ÇİFTÇİYE YARDIM YAPIN”

Geçtiğimiz Salı günü ise Kayseri’de eylem düzenleyen çiftçiler, şunları söylemişti:

*Bu hükümetin kendi çıkardığı bir yasa var. Bu yasaya göre Türk çiftçisine verilecek desteğin kişi başına düşen milli gelirin yüzde 1’in altında olamaz denir. Hesapladığımızda bu miktar 45, 46 milyar lira yapıyor.

*Şimdiki hükümetin çiftçiye verdiği para 20-25 milyar civarında. Demek ki bizim devletten alacağımız var Türk çiftçilerinin. Bu pandemi döneminde tutuyorlar, Sudan’a 5 milyon dolar yardım yapıyorlar. Yahu insaf!

*Bu parayı domates üretenlere, fındık üretenlere, çay üretenlere, arpa buğday üreten çiftçilere yapmak zorundasınız.

Çiftçinin traktörden sonra ineklerini de haczettiler İlginizi Çekebilir Çiftçinin traktörden sonra ineklerini de haczettiler Çiftçi borcunu ödeyemedi traktörler haczedildi İlginizi Çekebilir Çiftçi borcunu ödeyemedi traktörler haczedildi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...