Sözcü Plus Giriş

Soğan ihracatı kontrollü olarak yapılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı salgın sürecinde kontrollü olmak koşuluyla kişi başı 250 ton soğan ihracatına izin verdi. Ocak ayında yapılan düzenlemeye göre geçen yıl Türkiye'de tanzim satış noktalarında satılan patates ve kuru soğan gibi ürünlerin bu yıl yurt dışına satışı izne bağlanmıştı.

15:19 -
Soğan ihracatı kontrollü olarak yapılacak

Ocak ayından bu yana fiili olarak yasaklanan soğan ihracatı yeniden kontrollü olarak açılıyor. Konuyla ilgili bilgi veren AKP Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, “Corona virüsü salgını tedbirleri kapsamında durdurulan soğan ihracatına izin verilmesi başta çiftçilerimiz olmak üzere hepimizi mutlu etti. Antakya ve Adana’da soğan hasadı başladı. Bursa da, Karacabey ve Yenişehir’deki binlerce dönüm soğan tarlalarıyla bu alanda Türkiye’nin öncü şehirlerinden birisidir.

İLGİLİ HABERDevletten tanzim önlemi! Bu sabah başladıDevletten tanzim önlemi! Bu sabah başladı

 

Binlerce üreticimiz soğan üretiminden geçimini sağlıyor. Türkiye genelinde iç piyasada soğan tedariki noktasında sıkıntımız yok. Özellikle bu yıl soğan rekoltesinde ciddi bir artış var. Geçen yıl 500 bin ton civarında olan soğan üretimi bu yıl 1 milyon 250 ton civarında üretim gerçekleşti. Üreticimiz elindeki soğanları sadece iç piyasaya değil yurt dışına ihraç edemezse tarlada kalacaktı” dedi.

İLGİLİ HABERSoğan üreticilerinden ihracat isyanıSoğan üreticilerinden ihracat isyanı

ÜRETİCİLERİN YÜZÜ GÜLDÜ

Soğan üreticimizin süreç boyunca yaşadığı sorunları ve beklentilerini Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ile paylaştıklarının altını çizen Esgin, “Tarım ve Orman Bakanlığımız da salgın sürecinde kontrollü olmak koşuluyla kişi başı 250 ton soğan ihracatına izin verildi. Bu üreticimiz için sevindirici bir haber oldu. Karacabey ve Yenişehir başta olmak üzere Türkiye genelindeki üreticilerimizin yüzü güldü. İnanıyorum ki yakın zamanda salgın sürecinden kurtularak kontrollü ihracatın tamamen serbest olacağını ümit ediyoruz. Her zaman çiftçimizin ve üreticimizin yanındayız” diye konuştu. (İHA)

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more