Aksaray’da yurt kavgası

AKP’li belediyenin öğrenci yurdunu Hayrat Vakfı’na tahsis etme girişimine CHP, İYİ Parti ve MHP’li meclis üyeleri karşı çıktı. CHP Aksaray İl Başkanı Ertürk, “Karar çıkarsa, yargı yoluna gideceğiz” dedi.

Aksaray’da yurt kavgası

Aksaray Belediyesi iki yıl önce iki bina olarak öğrenci sosyal tesisi ve yurdu yaptırdı. Dolar kuru üzerinden yaklaşık 15 milyon TL mal edilen binanın, biri Kur-an kursu olarak kullanılmak üzere müftülüğe tahsis edilmişti. Diğer binanın ise Hayrat Vakfı'na 1 lira ya da bedelsiz olarak 25 yıllığına tahsis edilmesi belediye meclisi gündemine geldi. CHP Meclis üyeleri Bilal Özdemir ve Tolga Kara, İyi Partili Fehmi Kuyucu ile MHP'li Muhterem Güngör, bu girişime karşı çıktı.

SUÇ DUYURUSU

CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk, SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, kanunsuz bir bizimde binanın Hayrat Vakfı'na tahsis edilmek istendiğini belirtti ve şunları söyledi: Belediye bu binayı öğrencilerimiz için yapmış. Aksaray'da okuyan, üniversite kazanmış, ailesinin ekonomik durumu zayıf, yüz lira, iki yüz lira yurt parası ödeyemeyecek yüzlerce öğrencimiz var. Bu yurdu bu ihtiyaç sahiplerine tahsis etmiyorsun. Kime tahsis ediyorsun ? Hayrat Öğrenci Vakfı! Kimdir bu dernek ? İstanbul merkezli bir dernek, internet sitesinde bir başkan ve bir cep telefonu yazıyor.

Ali Abbas Ertürk

Ertürk, itirazlarına rağmen kararın meclisten geçmesi ve Hayrat Vakfına tahsis edilmesi durumunda kararın yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açacaklarını, kararın altına imza atan meclis üyeleri hakkında da ayrı suç duyurusunda bulunacaklarını söylemedi. CHP İl Başkanı, “Aksaray'ın her bir kuruşuna, Aksaray'ın kaynaklarına sahip çıkacağız. Devletin malı deniz değildir, bu zihniyetle mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Binanın Hayrat Vakfı'na 1 lira ya da bedelsiz olarak 25 yıllığına tahsis edilmesi gündemde.

DEDESİNDEN KALMADI

CHP İl Başkanı Ali Abbas Ertürk, “O yurt, başkanın dedesinden kalma bir malikane değil, milletin kaynaklarıyla yapılmış bugünkü değeri yaklaşık 8 milyon TL eden bir kamu kaynağıdır” dedi. Ertürk, binanın yoksul öğrencilerin barınabileceği yurt olarak kullanılmasını, kamu kaynağının korunmasını istedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...