Sözcü Plus Giriş

Ankara, İzmir, İstanbul sahur vakti kaçta? 2020 Diyanet il il imsak vakitleri!

Ezan saatine az bir süre kala vatandaşlar da sahurlarını yaparak oruca niyetlenmeye hazırlanıyor. Mübarek Ramazan ayının yarısı geride kalırken oruç tutacak olan Müslümanlar imsak vakitlerini bekliyor. İstanbul'da sahur vakti kaçta? Ankara'da sahur saat kaçta? İzmir'de sahur ne zaman? sorularının yanıtını Diyanet'in yayımladığı il il imsak vakitleri sayfamızdan takip edebilirsiniz. İşte 11 Mayıs tüm illerin sahur vakitleri...

22:02 -
Ankara, İzmir, İstanbul sahur vakti kaçta? 2020 Diyanet il il imsak vakitleri!

Ramazan ayının sonlarına yaklaşılıyor. İslam dünyası için büyük öneme sahip olan mübarek Ramazan ayında yarın oruçlarına devam edecek olanlar imsak vakitlerini öğrenmeye çalışıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayımladığı il il imsak vakitlerini sayfamızda sizler için hazırladık. Sahur için mutfaklardaki hazırlıklarını sürdürenler bulundukları illerin imsak vaktini yazımızdan takip edebilirler. İşte Ankara, İzmir, istanbul, Adana, Bursa ve diğer tüm illerin sahur vakitleri ve 2020 imsakiyesi…

ANKARA SAHUR VAKTİ

 

İSTANBUL SAHUR VAKTİ

İZMİR SAHUR VAKTİ

 

TÜM İLLERİN SAHUR VAKİTLERİ

SAHUR YEMEĞİNİN DİNDEKİ ÖNEMİ NEDİR?

Sahur yemeği, oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemektir. Hz. Peygamber (s.a.s.) sahura kalkmış ve bunu ümmetine de tavsiye etmiştir. Resûl-i Ekrem (s.a.s.), sahur yemeğinde “bereket” olduğunu ifade etmiş ve sahur yemeğinin, müslümanların orucu ile ehl-i kitabın orucu arasındaki en önemli farklardan biri olduğunu belirtmiştir. Onun sahurla ilgili söz ve uygulamalarından hareketle fakihler, sahura kalkmanın ve sahuru geciktirmenin sünnet olduğunu söylemişlerdir.

Âlimler, sahurun oruca dayanma gücü verdiğini, maddi-manevi bereketlere vesile olacağını bildirmişlerdir. Çünkü kişi sahura kalkmakla seher vaktini uyanık geçirmiş ve bu vakitte hem dua hem de istiğfar etmek suretiyle cennet ehlinin özelliklerine sahip olmuştur. Bu şekilde manevi lezzetlerle başlanan oruç daha canlı, daha şevkli tutulur. Bu tür maddi-manevi bereketleri olan sahur, ihmal edilmemelidir.

ORUÇ İÇİN NASIL VE NE ZAMAN NİYET EDİLİR?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç doğru kabul edilmez. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek gerekmektedir. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz. Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir.

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

İLGİLİ HABERKimler oruç tutamaz? Oruç tutmamayı mubah kılan mazeretler...Kimler oruç tutamaz? Oruç tutmamayı mubah kılan mazeretler... İLGİLİ HABERBursa'da binlerce kişi orucunu yanlışlıkla erken açtı!Bursa'da binlerce kişi orucunu yanlışlıkla erken açtı!
Son güncelleme: 00:12 12.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more