Ayasofya’da bayram namazı kılınacak mı? Ayasofya’da ilk namaz ne zaman?

86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya'da ilk namazın 24 Temmuz'da kılınacağı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Sosyal mesafe nedeniyle içerisinde en fazla bin kişinin namaz kılabileceği Ayasofya'da bayram namazı da kılınacak mı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İşte detaylar...

Ayasofya’da bayram namazı kılınacak mı? Ayasofya’da ilk namaz ne zaman?

En eski şehir simgelerinden biri olan Ayasofya 1453 yılında İstanbul’un Osmanlı tarafından alınmasından sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüş, Cumhuriyet'in ilk yıllarında ise müze olması kararı alınmıştı. Son karar ile birlikte yeniden cami olarak ilan edildi ve ibadete açıldı.

AYASOFYA CAMİİ’NDE BAYRAM NAMAZI KILINACAK MI?

Ayasofya Camii’nin 24 Temmuz’da kılınacak olan cuma namazıyla ibadete açılacağı geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.

Bu yıl Kurban bayramının 31 Temmuz’a denk gelmesiyle birlikte Bayram namazının Ayasofya Camii’nde kılınması bekleniyor. Ancak henüz konuyla ilgili bir resmi açıklama yapılmadı.

Ayasofya (Shutterstock)

PERDELEME VEYA KARARTMA UYGULANACAK

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Din İşleri Yüksek Kurulu ve Kültür Bakanlığı ile yapılan görüşmelerden sonra tüm düzenlemelerin netleşeceği bilgisini verdi.

Erbaş, ikona ve fresklerin üstünü namaz vakitlerinde perdeleme veya teknolojik imkanlarla kapatılacağını (ışıklandırma, karartma yoluyla), namaz bittikten sonra sergilenmeye devam edeceğini açıkladı. Perdeleme ve karartma uygulamasının henüz hangisinin uygulanacağına karar verilmediğini açıklayan Erbaş, bu iki yöntemden birinin uygulanacağını, kararın önümüzdeki günlerde alınacağını belirtti.

İSMİ DEĞİŞMİYOR

Caminin ismiyle ilgili açıklamada bulunan Erbaş, isim konusunda bir değişiklik planlanmadığını açıkladı. Yani Ayasofya-i Kebir Camii ismi kullanılmaya devam edecek.

NAMAZ KILACAK KİŞİ SAYISI

Erbaş, normal şartlarda Ayasofya’da 3-4 bin kişinin namaz kılabileceğini ancak sosyal mesafe düzeninde 500-1000 kişi arasında kişinin içerde namaz kılmasına imkan verilebileceğini söyledi.

İKİ İMAM VE DÖRT MÜEZZİN ATANIYOR

Ayasfoya’da görev yapacak din görevlilerinin isimlerinin belli olduğunu belirten Erbaş, iki imam ve dört müezzin atanacağını açıkladı.

HER ALANI HEM İBADETE HEM ZİYARETE AÇILACAK

Yabancı turistlerin ibadet yapılırken ziyarette bulunabileceğine vurgu yapan Erbaş, “Ayasofya’nın her alanı hem ibadet hem ziyarete açılma noktasında rahat bir şekilde kullanıma hazır hale getirilecektir” dedi.

“GÖNLÜMÜZ HALILAR SADE OLSUN İSTİYOR”

Ayasofya’nın zeminine serilecek halıyla ilgili henüz net bir bilgi olmadığını aktaran Erbaş, “Gönlümüz istiyor ki halılar sade olsun. Rengi ve sadeliği milletimiz tarafından iyi karşılanacak olsun” dedi.