Sözcü Plus Giriş

Tepki yağmıştı, Bakan Soylu duyurdu: İkisi de yakalandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu "Kuzguncuk’ta kilisenin haçını kıran provokatör 24 saatte, Hrant Dink Vakfı’na tehdit maili atan provokatör hemen yakalandı. Provokasyona izin vermeyiz! Türk Polisine güvenin" dedi. Emniyet de tehdit mesajını gönderen kişinin Konya'nın Selçuklu ilçesinde gözaltına alındığını ve hakkında adli işlem başlatıldığını açıkladı. Öte yandan mahkemece adli kontrol uygulanan kilise saldırganına savcılığının itirazı üzerine tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartıldı.

Habip ATAM
13:31 -
Tepki yağmıştı, Bakan Soylu duyurdu: İkisi de yakalandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hrant Dink anısına kurulan Uluslararası Hrant Dink Vakfı'na e-mail yoluyla ölüm tehdidi gönderen ve Kuzguncuk'ta kilisenin haçını kıran iki kişinin yakalandığını açıkladı.

Bakan Soylu’nun açıklaması şöyle:

* Kuzguncuk'ta kilisenin haçını kıran provokatör 24 saatte, Hrant Dink Vakfı'na tehdit maili atan provokatör hemen yakalandı. Provokasyona izin vermeyiz! Türk Polisine güvenin.

EMNİYET’TEN AÇIKLAMA

Bakan Soylu’nun ardından Emniyet Genel Müdürlüğü de Dink Vakfı'na e-mail yoluyla ölüm tehdidi gönderen kişiyle ilgili açıklama yaptı. Emniyet, mesajları Konya’nın Selçuklu ilçesinde ikamet eden H.A.’nın gönderdiğini ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından gözaltına alındığını açıkladı. Emniyet H.A hakkında adli işlem başlatıldığını da kaydetti.

Şüphelinin asayiş suçlarından kaydı olduğu terör ya da siyasi suç konuları ile ilgili kaydı olmadığı öğrenilirken, sorgulanmak üzere İstanbul’a getirilmesi bekleniyor.

DİNK VAKFI’NA ÖLÜM TEHDİDİ

Agos Gazetesi Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 19 Ocak 2007'de suikast sonucu öldürülmesinin ardından, anısını yaşatmak amacıyla kurulan Uluslararası Hrant Dink Vakfı’na ölüm tehdidi içeren e-mailler gönderilmişti. 27-28 Mayıs 2020 tarihlerinde gönderilen ve “Bir gece ansızın gelebiliriz” ifadelerini içeren tehdit mesajında, Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ve vakıf avukatı ölümle tehdit edilirken vakıf yetkililerinin de ülkeyi terk etmeleri istenmişti.

Olayın ardından vakfa ve Hrant Dink’in eşi Rakel Dink’e toplumun birçok kesiminden destek gelmişti.


KİLİSEYE ÇİRKİN SALDIRI

Diğer olay ise İstanbul’un Üsküdar ilçesine bağlı Kuzguncuk’ta cumartesi günü meydana geldi. Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi önüne gelen bir kişi, parmaklıklara tırmanıp kapıdaki haçı kırarak yerinden kopardı.

Yakalanan şüpheli ifadesinin ardından ‘ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme’ suçundan tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Mahkemece adli kontrol tedbiri uygulanan şüpheli için savcılığının itirazı üzerine tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartıldı.

İLGİLİ HABERHrant Dink Vakfı'na ölüm tehdidiHrant Dink Vakfı'na ölüm tehdidi İLGİLİ HABERDavutoğlu ve Babacan'dan Hrant Dink Vakfı'na destekDavutoğlu ve Babacan'dan Hrant Dink Vakfı'na destek İLGİLİ HABERKuzguncuk'taki kilisenin haçını kıran saldırgan adli kontrolle serbest kaldıKuzguncuk'taki kilisenin haçını kıran saldırgan adli kontrolle serbest kaldı

 

Son güncelleme: 16:19 30.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more