Sözcü Plus Giriş

Bayramda sokağa çıkma yasağı olacak mı? Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı kararı alındı mı?

Ramazan bayramına kısa bir süre kaldı. Vatandaşlar sokağa çıkma yasağının uygulandığı hafta sonları haricinde, 'Bayramda da sokağa çıkma yasağı olacak mı? diye merak etmeye başladı. 9 günlük bayram tatili olabileceği son günlerde sıkça konuşulmaya başlandı. Peki Ramazan Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı olacak mı? Resmi karar açıklandı mı?

18:16 -
Bayramda sokağa çıkma yasağı olacak mı? Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı kararı alındı mı?

Corona virüsü salgını nedeniyle hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı bu hafta cuma günüyle birlikte üç gün sürdü. Vatadanşlar hafta sonu sokağa çıkma yasağının haricinde Ramazan Bayramı’nda da sokağa çıkma yasağı olup olmadığını şimdiden merak etmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokağa çıkma yasağı uygulamasının bayram sonuna kadar devam edeceğini açıklamıştı. Bu gelişme sonrasında 9 günlük bayram tatili iddiaları gündeme geldi. Peki Ramazan bayramında sokağa çıkma yasağı var mı? İşte son gelişmeler…

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Müslümanlar, mübarek Ramazan Ayı’nın bitesi sonrası 3 günlük bayram kutlaması yapıyor. Bu sene Ramazan Bayramı 24 Mayıs Pazar günü başlayacak. 23 Mayıs Cumartesi günü Arefe günü olacak ve 26 Mayıs Salı günü Ramazan Bayramı’nın son günü olacak.

RAMAZAN BAYRAMI'NDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile sokağa çıkma yasağı uygulamalarına bayram sonuna kadar devam edileceğini söylemişti. Erdoğan'ın bu açıklamaları göz önüne alındığında, Arefe günü(Cumartesi) ve Ramazan Bayramı'nın 1. günü(Pazar) sokağa çıkma yasağı olacak. Sokağa çıkma yasağının tüm Türkiye'de mi yoksa yine 30 büyükşehir ve Zonguldak'ta mı olacağı ise henüz açıklanmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yasaklar ile ilgili şunları söylemişti;

“İnsan hareketliliğini ne kadar azaltırsak, salgının yayılma zincirini o derece hızlı ve etkin kırabiliriz. Salgının kontrol altına alınmasında insanların kalabalık şekilde bir arada bulunduğu okullar, kimi işletmeler, spor tesisleri gibi yerlerdeki faaliyetlere ara verilmesinin büyük katkısı olmuştur. Ülkemizdeki bu güzel gidişi devam ettirmek için hafta sonları sokağa çıkma sınırlandırmasını bayram sonrasına kadar sürdürmeyi düşünüyoruz.”

RAMAZAN BAYRAMI'NDA 9 GÜN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Vatandaşların en çok merak ettiği konu ise, Ramazan Bayramı'nda 9 gün sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı. Ramazan Bayramı'nda şehirler arası yolculuk yine yasak olacak. Ancak 9 gün sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı belli değil. Ankara kulislerinde konuşulan 9 gün yasak olmayacağı yönünde. Ancak nihai karar 18 Mayıs'ta yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası verilecek.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more