Bilim Kurulu Üyesi Öztürk: Salgın 2022’ye bile sarkabilir

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, corona virüsü salgını ile ilgili olarak, “Şimdiki rakamlara göre önümüzdeki Eylül'e kadar devam edecek diye gözüküyor. Kurallara uymazsak, 2022’ye bile sarkabilir" dedi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, corona virüsü ve aşı çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Hastalığı atlatan kişinin tekrar coronaya yakalanma ihtimali ile ilgili olarak Öztürk, şunları söyledi;

*Covid-19 enfeksiyonunun son aylarda tekrar yakalanabildiğine dair artık elimizde veriler var. Hastalık şu an 10. ayında, bilgiler yeni birikiyor. Doğrusu bu soru hep soruluyordu.

*Arada kesin bir kanıtı olmayan vakalar vardı ama geçtiğimiz ay Hong Kong'da ardından Amerika'da iki vaka görüldü. Bunlar belgelerle ortaya konuldu ve aynı zamanda bunlar bilimsel dergilerde yayınlandı.

*Bu anlamda hem ülkemizden hem de yurt dışından gözlemler bu hastalığa yeniden yakalanmanın mümkün olduğunu ortaya koyuyor. Bunun sıklığı konusunda, hangi aylardan sonra olacağı konusunda görüldüğü kadarıyla birinci aydan sonra da olabiliyor üçüncü aydan sonra da olabiliyor.

VELİLERE UYARIDA BULUNDU

Çocuklarını okullara gönderecek olan velilere de uyarılarda bulunan Prof. Dr. Recep Öztürk, şu ifadeleri kullandı;

*Veliler olarak her şeyden önce ailesinde hasta olan veya çocuğunda değişik belirtiler başlayan veya ailesinde şüpheli bir hastalık olan, kesin teşhis almış kişi çocuğunu asla okula göndermeyecek.

*Bu konu çok önemli. Çocuğunun bilgilerini sık sık yineleyecekler. Çocuğu servise teslim ederken haliyle maske fiziki mesafe ve diğer korunma tedbirlerine uyacak. Mümkünse çocuğunu servise veren velinin genç, kronik hastalığı olmayan kişi olmasını tercih etmek lazım.

*Ayrıca, bizim de içerisinde bulunduğumuz Kuzey Yarım kürede gribin görülme dönemi Kasım'dan sonra başlıyor. Aralık'ta artıyor, Ocak Şubat'ta en yüksek düzeyine ulaşıyor.

*Soğuk algınlığı dediğimiz ve o gruptaki hastalıklardan artık görülmeye başlandı. Birinci sınıflarda yani küçük çocuklarda şu anda soğuk algınlığı şeklinde görünüyor.

*Henüz daha kanıtlanmış bir grip vakasını en azından ben bilmiyorum. Önümüzdeki aylarda Kasım'dan itibaren grip ve soğuk algınlığında bir artış olacak. Maske mesafe ve el hijyenine uyum sayesinde grip ve soğuk algınlığında önemli ölçüde düşüşler oldu.

CORONA AŞISI AÇIKLAMASI

*Şu anda Türkiye’nin de içinde bulunduğu faz 3 çalışmalarının devam ettiği aşılar var. Ülkemiz ise şu anda 13 aşı adayı ile çalışmalarını devam ettiriyor. 13 aşı adayın 3'ü şu anda klinik öncesi fazları bitirdi. Bu klinik denemelerine devam edecek demektir.

*2021'in ilk 6 ayında özellikle riskli kişilere bazı aşılar uygulanmaya başlanır. Ama burada tekrar altını çizelim bu salgını bitirecek aşılar değildir. Bu saldırıları bitirecek olan bizim kurallara uymamızdır. Aşılar buna özellikle riskli gruplarda yardımcı olacak.

SALGIN NE ZAMAN SONLANACAK?

Corona virüsü salgının ne zaman biteceği hakkında tahminde bulunan Prof. Dr. Öztürk, şunları söyledi;

*Özellikle şu anda yapılan projeksiyonlar şu andaki rakamlar esas alınarak yapılıyor. Mayıs ayı içerisinde dünyanın değişik ülkelerinde epeyce vakalar azaldı, sıkı kapanmalar sonrası, önlemler sonrası.

*O dönemde Mayıs ayında yapılan projeksiyonlara, ki bunlar tabii tamamen istatistiki tahmini hesaplamalardır. Temmuz, Ağustos’ta bitebilirdi salgın. Ama ne oldu, yeni normal döneme geçildi.

*İnsanlar kurallara maalesef beklenen oranda uymadılar. Yurt dışında da böyle bizde de böyle. Şimdiki rakamlara göre ise önümüzdeki Temmuz – Ağustos’a kadar bu salgın devam edecek.

*Hatta Eylül’e kadar devam edecek diye gözüküyor. Ama kurallara ciddi bir şekilde uyarsak daha erken bir dönemde biter. Kurallara uymazsak bu sayılar yükselmeye devam ederse doğal olarak salgının sonlanması Ağustos, Eylül yerine tam tersi, belki 2021'in sonuna hatta 2022'ye bile sarkabilir. İHA

Bakan Koca, coronadan kaynaklı can kaybı ve yeni hasta sayısını açıkladı! İşte 10 Ekim tablosu... İlginizi Çekebilir Bakan Koca, coronadan kaynaklı can kaybı ve yeni hasta sayısını açıkladı! İşte 10 Ekim tablosu... Corona virüsü belirtileri neler? Corona ve grip aynı anda görülebilir mi? İlginizi Çekebilir Corona virüsü belirtileri neler? Corona ve grip aynı anda görülebilir mi? Son dakika... Bilim Kurulu toplantısı sonrası dikkat çeken aşı açıklaması: Üretim aşamasına geçildi İlginizi Çekebilir Son dakika... Bilim Kurulu toplantısı sonrası dikkat çeken aşı açıklaması: Üretim aşamasına geçildi
Amerika Bilim Corona Grip Mayıs ayı Sağlık Sağlık Bakanı Sağlık Bakanlığı soğuk algınlığı son dakika sosyal medya Türkiye