Corona virüsü aşısında yeni gelişme… Bakan Koca tarih verdi

Corona virüsü aşısına ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Plana göre Aralık ayında Türkiye'de 5 milyon aşılama yapabiliriz" ifadesini kullandı.

Corona virüsü aşısında yeni gelişme… Bakan Koca tarih verdi

Corona virüsü salgınına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Koca, aşı çalışmalarıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

* Feizer’in ve Çin snovak aşısının Faz-3 çalışmaları ülkemizde yapılmakta. Sanırım Kasım ayı sonunda bilgilenmemiz sözkonusu olmuş olur. Bağışıklık durumunun nasıl seyrettiğini daha net görebiliriz.

* Biz Faz-3 çalışmasına izin verirken daha çok aşıların ülkede ülkeye bölgesel farklılıklar gösterebileceğini, vatandaşımız üzerinde etkisini görerek erken dönemde aksiyon alma hedefi ile izin vermiştik.

* Sanırım Kasım sonrası belli olmuş olur. Ama Aralık’ta beklentimiz doğrultuda bu bağışıklık düzeyinin geliştiğine kanaat getirirse, bu aşılardan birini Türkiye’de uygulamayı düşünüyoruz.

“ARALIK’TA 5 MİLYON GİBİ BİR AŞILAMAYI YAPABİLİRİZ”

* Muhtemelen Aralık’ta 5 milyon gibi bir aşılamayı yapabiliriz. Ocak ve Şubat içinde devam etmiş olur. Bizim yerli aşımız 16 çalışma devam ediyor.

* Sadece 1 tip değil hem Feizer benzeri hem Adeno dediğimiz rekonbinand aşılar hem virülansı azaltılmış aşılar olmak üzere. Bu çerçevede de gelecek hafta sonunda inaktif olan bir aşımızın stebilizasyon çalışmaları bitmiş oluyor.

* Yaklaşık 10 günden sonra bu arada seçilmiş olan kişileri, onların tetkikleriyle birlikte, 5 günlük karantina olacak ondan sonra Faz-1 çalışmasını başlatmış olacağız.

* Sanırım Mart ve Nisan gibi bir noktaya gelmiş olur. Aralık-Ocak-Şubat belki yurt dışından uygun gördüğümüz aşıyı uygulayabiliriz. Akabinde yerli aşımızın devreye girebileceğini söylemek istiyorum.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Çin Corona Kasım ayı Sağlık Sağlık Bakanı son dakika Türkiye
Loading...