HDP’li Tuma Çelik partisinden istifa etti

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, bir kadının şikayetiyle açılan ve "iftira" olduğunu söylediği bir soruşturma ardından partisinin zarar görmemesi için istifa ettiğini açıkladı.

HDP’li Tuma Çelik partisinden istifa etti

Gazeteci Milletvekili Ahmet Şık’ın ardından HDP’den bir istifa haberi daha geldi. HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik de partisinden istifa ettiğini açıkladı. İstifa etme gerekçesini bir mektupla açıklayan Çelik, hakkında yürütülen bir soruşturma dosyasından kaynaklı partisinin zarar görmemesi için istifa ettiğini belirtti. Çelik, dosyanın bir kadının şikayetiyle açıldığını belirtirken iddiaların “iftira” olduğunu söyledi.

Çelik’in istifasına dair kaleme aldığı mektup şu şekilde:

* 24 Haziran 2018’de Halkların Demokratik Partisi’nden Süryani kimliğimle Mardin Milletvekili olarak seçildim. Bu tarihten itibaren TBMM’de yasama çalışmalarına katıldım ve değişik konularda önergeler sundum.

* Türkiye Cumhuriyeti’nde başta Süryanilere yönelik olmak üzere birçok konuda yaşanan hukuksuzlukları ve tarihi olayları gündeme getirmeye çalıştım.

* TBMM bünyesinde ve halk içerisinde yaptığım çalışmalar bazı çevreleri rahatsız etmiş olacak ki, değişik biçimde ve farklı boyutta kişiliğime karşı iftiralar, suçlamalar ve tehditler geliştirildi.

* Bunun yanında bir kadın bana yönelik iftiralarda bulunarak şantajlara başladı. Söz konusu kadın yaptığı bu iftiraları partime ve daha birçok yere taşıdı. Partim bu konuyu araştırmak için kadınla ve benimle defalarca görüştü.

* Olayın üzerinden bir yıl geçtikten sonra kadın bu sefer farklı bir senaryo ile savcılığa şikâyette bulundu.

* Kesinlikle iftiraya dayalı bu şikâyet üzerine savcılığın hakkımda hazırladığı fezleke TBMM ulaşması sonrasında ve hiç zaman kaybedilmeden ilgili komisyonun 22.07.2020 tarihli toplantısının gündemine alındı.

* Yüzlerce fezlekenin bekletildiği komisyonda siyasi saiklerle gündeme alınmış olması anlatılanların yalan olduğu gerçeğini değiştirmez.

* Ortaya çıkan bu gelişmelerden sonra, olayın siyasi bir kumpasa dönüşeceği bilinciyle kamuoyunu aydınlatma ihtiyacını duydum.

* Bu nedenle, Partimin zarar görmemesi ve bu iddianın suiistimal edilmemesi için Partim HDP'den istifa etme kararını aldım.

* Bilinmelidir ki gerçekle alakası olmayan bu iddia üzerine açılan soruşturma dosyasından adil bir yargılama olması durumunda kesinlikle beraat edeceğime inanıyorum.

HDP’Lİ VEKİLE SORUŞTURMA

Geçen gün de eşini dövüp hastaneye gitmesine engel olduğu iddia edilen HDP Muş Milletvekili Mensur Işık hakkında kesin ihraç talebiyle soruşturma başlatılmıştı.

HDP'li milletvekiline ihraç talebiyle soruşturma İlginizi Çekebilir HDP'li milletvekiline ihraç talebiyle soruşturma