Sözcü Plus Giriş

HES kodu nereden, nasıl alınır? İşte HES kodu alma yöntemleri…

HES kodu pandemi süreciyle birlikte, birey ve toplumun güvenliğini sağlamaya yardımcı oluyor. Sağlık Bakanlığı, HES koduyla corona virüsü tespit edilen vatandaşların takibini sağlanıyor. HES kodu, Hayat Eve Sığar uygulamasından alınabildiği gibi e-Devlet üzerinden ve SMS ile de alınabiliyor.

Güncellenme: 13:31, 27/10/2020
HES kodu nereden, nasıl alınır? İşte HES kodu alma yöntemleri…

Seyahatlerde, toplu taşıma araçları kullanımı ve toplu kullanım alanlarında bulaş riskini azaltmak adına geliştirilen HES kodunu almak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

E-DEVLET HES KODU ALMA EKRANI

HES KODU NASIL ALINIR?

– HES uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonun tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

– HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023'e SMS olarak atılır.

– HES Kodu, e-Devlet internet sayfası üzerinden alınır.

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Bu kod sadece kullanacağınız şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında geçireceğiniz süre boyunca karşılaşacağınız bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

İlginizi ÇekebilirŞehir içi toplu ulaşımda HES kodu bilmecesi: Amaç ceza yazmak mı, Covid'i engellemek mi?'Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu bilmecesi: Amaç ceza yazmak mı, Covid'i engellemek mi?'