Sözcü Plus Giriş

İl il imsak vakti: Sahur saat kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir ve il il imsak saatleri…

Rahmet ve bereket ayı olarak kabul edilen Ramazan ayında sahur vakti oruç tutacak olanlar tarafından merak ediliyor. Sahur ve iftar ne zaman saat kaçta sorularının Diyanet’in yayınladığı Ramazan imsakiyesi ile belli oldu. İşte Ramazan ayı imsakiyesi ve sahur vakti…

20:50 -
İl il imsak vakti: Sahur saat kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir ve il il imsak saatleri…

Tüm dünya Müslümanları, Ramazan Ayı’na kavuşmanın heyecanını yaşıyor. Oruç için bu gece yine evlerde sofralar kurulacak ve huzurla oruç için niyet edilecek. Peki il il imsak vakti kaçta? İşte Diyanetin hazırladığı Ramazan Ayı imsakiyesi ve sahur saat kaçta sorusunun yanıtı…

İL İL SAHUR VAKİTLERİ

İSTANBUL SAHUR SAATİ

ANKARA SAHUR VAKTİ

İZMİR'DE SAHUR SAAT KAÇTA?

SAHUR YEMEĞİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Sahur yemeği, oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemektir. Hz. Peygamber (s.a.s.) sahura kalkmış ve bunu ümmetine de tavsiye etmiştir (Buhârî, Savm, 19, 20).

Resûl-i Ekrem (s.a.s.), sahur yemeğinde “bereket” (Buhârî, Savm, 20) olduğunu ifade etmiş ve sahur yemeğinin, müslümanların orucu ile ehl-i kitabın orucu arasındaki en önemli farklardan biri olduğunu belirtmiştir (Müslim, Sıyâm, 46). Onun sahurla ilgili söz ve uygulamalarından hareketle fakihler, sahura kalkmanın ve sahuru geciktirmenin sünnet olduğunu söylemişlerdir (Kâsânî, Bedâî', II, 105).

Âlimler, sahurun oruca dayanma gücü verdiğini, maddi-manevi bereketlere vesile olacağını bildirmişlerdir. Çünkü kişi sahura kalkmakla seher vaktini uyanık geçirmiş ve bu vakitte hem dua hem de istiğfar etmek suretiyle cennet ehlinin özelliklerine sahip olmuştur (Zâriyât, 51/18). Bu şekilde manevi lezzetlerle başlanan oruç daha canlı, daha şevkli tutulur. Bu tür maddi-manevi bereketleri olan sahur, ihmal edilmemelidir.

SAHURA KALKMADAN ORUÇ TUTULUR MU?

Sahura kalkamamak oruç tutmamak için mazeret değildir.Sahura kalkamayan sabahleyin oruca niyetlenip oruca devam etmelidir. Ancak uzmanlar, sahursuz orucun sağlıksızlığına dikkat çekiyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more