Sözcü Plus Giriş

Kırıkkale, Sivas bayram namazı vakitleri: Kırıkkale, Sivas duha (kuşluk) namazı saat kaçta kılınacak?

Tüm Türkiye, Ramazan Bayramı’na hazırlanıyor. Corona virüsü sebebiyle yurt genelinde uygulanacak sokağa çıkma yasağı sebebiyle bu sene bayram evlerde geçecek. Bayram namazı da evlerde kılınacak. Peki, Kırıkkale ve Sivas’ta yaşayan Müslümanlar bayram namazını saat kaçta kılacak? İşte Kırıkkale, Sivas bayram namazı saatleri…

19:37 -
Kırıkkale, Sivas bayram namazı vakitleri: Kırıkkale, Sivas duha (kuşluk) namazı saat kaçta kılınacak?

Ramazan Ayı boyunca oruçlarını tutan ev ibadetlerini eksiksiz olarak yerine getiren vatandaşlar, bayramı da bayram namazı ile karşılamak istiyor. Bayramda tüm Türkiye'de uygulanacak sokağa çıkma yasağı sebebiyle bayram namazları da evlerde kılınacak. Haberimizde Kırıkkale ve Sivas bayram namazları vakitlerini bulabilirsiniz…

SİVAS BAYRAM NAMAZI SAATİ

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre Sivas'tan bayram namazı 05.44'te kılınacak.

Sivas Gök Medrese

KIRIKKALE BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Kırıkkale'de yaşayan vatandaşlar, bayram namazı saatinin kaçta olacağını merak ediyordu. Diyanet İşleri Başkanlığı, Kırıkkale bayram namazı saatini 05.58 olarak belirledi.

Kırıkkale Ballı Cami ve Turbesi

DİYANET’TEN BAYRAM NAMAZI AÇIKLAMASI

Diyanet’ten bu yıl camiler kapalı olacağı için Duha namazı (Kuşluk namazı) önerisi geldi.
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar, “Hanefi mezhebinde bayram namazı vaciptir, mutlaka cemaatle camide kılınması gerekir. Bu mezhebe göre insanların evlerinde tek başına veya bir araya gelerek cemaatle bayram namazı kılmaları uygun değildir. Bayram namazının kılınma vakti girince evlerinde 2 rekat veya 4 rekat Allah rızası için ‘duha namazı' kılabilirler.” dedi.

DUHA NAMAZI NEDİR? KUŞLUK NAMAZI SAAT KAÇTA KILINIR?

Duha namazı aynı zamanda kuşluk namazı olarak da bilinir. Güneşin bir mızrak boyu yükselmesinden, yani Güneş doğduktan 45 dakika sonra başlar, öğle namazına 45 dakika kalıncaya kadar devam eder. Niteki bir hadîs-i Şerîfte: “Kuşluk namazı, deve yavrusunun ayakları sıcaktan kızdığı zamandır.” Buyurulur. (Müslim, Misâfirîn, 143)Duhâ (kuşluk) namazı dediğimiz nafile namaz bu andan itibaren kılınır. Zeval vaktine yarım saat kalıncaya kadar devam eder. İki veya dört veya sekiz veya on iki rek‘at kılınabilirse de, en faziletlisi sekiz rek‘at kılmaktır.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazı vakti girince cemaat saf olarak: “Niyet ettim vâcib olan bayram namazını kılmaya, uydum imama” diye niyet ederler. İmam da namazı kıldırmaya niyet eder. Allahü Ekber diyerek tekbir alır ve namaza durur. Cemaat da tekbir alarak namaza durur. Bu iftitah tekbiridir. Ve her namazda vardır. İftitah tekbirleri alındıktan sonra herkes içinden Sübhâneke’yi okur. Sonra imam biraz fasıla ile, birbiri ardısıra ellerini kulaklarına kaldırıp açıktan üç kere tekbir alır. Cemaat de öyle yapar. Birinci ve ikinci tekbirlerde eller yanlara salınır. Üçüncü tekbirden sonra göbeğin altına bağlanır.

Bu tekbirlere zevâid tekbirleri denir. Zevâid tekbirleri vâcibtir

Bundan sonra imam içinden Eûzü – Besmele çeker. Açıktan Fâtiha ve sûre okur. Sonra rükû’ ve secdeye gidilir. İkinci rek’ata kalkılır. İkinci rek’atta imam içinden Besmele çekerek yine Fâtiha ve sûre’yi açıktan okur. Sûre bitince birinci rek’atta olduğu gibi eller kulaklara götürülerek üç kere tekbir alınır. Bunlara da zevâid tekbirleri denir. Üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan tekrar Allahü Ekber denilerek rükû’a gidilir. Bu dördüncü tekbir, rükû’a eğilirken söylenen tekbirdir. Rükû’dan sonra secde yapılır. Tahiyyât, salâvat ve dualar okunarak selâm verilir. Böylece bayram namazı kılınmış olur.

BAYRAM NAMAZI CEMAATİ KAÇ KİŞİ OLMALIDIR?

Bayram namazları da aynı Cuma namazı gibi cemaatle kılınan namazlardandır. Cuma namazı kılabilmek için gerekli asgari sayının kaç olduğu hususunda farklı görüşler bulunmaktadır. Hanefî mezhebinin önde gelen alimlerine göre Cuma namazlarının kılınabilmesi için en az imamın dışında üç kişi daha olmalıdır.

Şafi mezhebine göre ise durum daha farklıdır. Şafi mezhebine göre Cuma namazı kılınabilmesi için akıllı (âkıl), bulûğa ermiş (ergen, bâliğ), hür, erkek, mukim ve oraya yerleşmiş olan en az kırk yükümlünün bulunması şarttır.

İLGİLİ HABERCamiler ne zaman açılacak?Camiler ne zaman açılacak?
Son güncelleme: 10:15 23.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more